Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Tun Damlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Tun Damlag.
Damlag
Följ oss för uppdateringar
Efter en tuff start på hösten, med tre oavgjorda och en förlust, kändes det extra viktigt med vinst när vi satte oss på bussen mot Trollbäckens IP och bortamöte med Hanvikens SK.
Vi pratar innan om att försöka skapa längre anfall, hinner fylla på med mer folk och att tro på vårt spel. I matchens inledning visar vi att vi klarar av allt detta. Vi visar tålamod och vi håller i bollen, skapar spelvändningar och tar oss runt på kanterna. Vi sätter pressen och snor ofta bollen högt upp i planen. Hanviken är dock inte ofarliga utan hotar ofta med sin snabbaste spelar tillika skyttedrottning längst fram. Hemmalaget kommer till några riktigt farliga lägen som backlinjen och Sabbe lyckas avstyra i sista stund.
Trots det går vi till halvtidsvila med känslan att det är vi som kontrollerar matchen. Vi pratar om att ta hem pressen något men att fortsätta vara aggressiva och fortsätta spela vårt spel.
Vi kommer ut i andra halvlek och fortsätter äga mycket boll. Aggressiviteten lönar sig också snabbt när Ella kan spela fram Ebba som snyggt sätter bollen i bortre burgaveln i matchminut 51. Efter målet verkar det som att vi känner både lugn och inspiration. Vi fortsätter rulla bollen, men springer också kopiösa mängder offensivt. Många snackar och vill ha boll, kul att se! Vi fortsätter kontrollera matchbilden och när Line spelar fram Ella som sätter 0–2 i matchminut 69 känns det rättvist.
Visa av tidigare erfarenheter slappar vi dock aldrig av utan fortsätter kriga i 90 minuter. Vi gör byten och får in mycket energi. Resultatet står sig och det känns otroligt skönt att äntligen få sjunga segersången igen. Nu laddar vi om för att ta emot serieledarna Viljan IK på Enstaberga IP på lördag.
Vi tackar Hanviken, domarna och vår fina bortapublik för matchen! 💚
Matchens ⭐ går till Ida Landin som tar stort ansvar på mitten, är lugn med bollen och kämpar outtröttligt i 90 minuter.
| Träning | 13 maj, 17:45 |
| Träning | 14 maj, 17:45 |
| New Mill FC (borta) | 15 maj, 19:15 |
| Norsborg FC (hemma) | 16 maj, 12:00 |
| Träning | 18 maj, 17:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera