Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Vista P-18
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Vista P-18.
P-18
Följ oss för uppdateringar
Tyvärr blev det ingen match i lördags då stor del av truppen låg sjuka. Idag blev ytterligare några sjuka så att vi ändå var 12 till träningen är trots allt godkänt.
Vi går med stormsteg mot säsongsstart så nu är det dags att vi blir lite fler på träningarna och att både fys- och söndagsträningarna prioriteras. Vädret är inte snällt just nu så grusplanen kommer inte vara i skick på ett par veckor än så det blir till att hitta lite andra lösningar. Vi vet att innebandyn och handbollen är igång lite till men det gäller få över huvudet i lite fotboll nu. Som tidigare meddelats till killarna både på träning och via Whatsapp så förväntar vi oss att de nu är så stora att de kan planera sin tid och inte behöva stå över träning för att läsa till prov. All aktivitet kräver planering och gör man det så finns det även tid till träning. Vi behöver få upp både flåset och bolltouchen så vi är redo när serien drar igång.
Onsdag 21/3 kör vi fys med samling på Vistavallen kl 1730. Ombytta till löpning utomhus. En runda i omgivningarna samt intervaller står på programmet. Bastun är tänd så vi hoppas att så många som möjligt får uppleva känslan av att sätta sig i bastun efter ett bra löppass.
Söndag 25/3 kör vi 1640-1800 på Zinken.
Kalendern är uppdaterad med matcher i april. Det är viktigt att alla snarast meddelar förhinder till träningsmatcherna 2,8 & 15/4 så vi vet vilka som är tillgängliga.
Coachteam
Inga kommande aktiviteter
Ca 1900
RapporteraRapportera