Träning fredag 8 maj
Träningen imorrn sker på kastplan, samling där! /Ledarna
Grupp 10/11
7 maj
0kommentarer
Funktionärer till Kraftmätningen 17:e maj
Hej Ni som har barn som tävlar på Kraftmätningen behövs det stöttning i funktionärsskapet. Vi kommer ca 12 personer som hjälper till för att det ska bli bra. Anmäl er i flödet. Tiderna är 11:00-ca 16:30 Anmäl er till info@ikorient.se
Grupp 10/11
4 maj
0kommentarer
Vill du vara med i Västsvenskas ungdomskommité - skriv ditt
Anmäl intresse om du är intresserad i flödet Vad är ungdomskommittén? Ungdomskommittén har mer eller mindre fria händer att hitta på projekt för friidrotten i distriktet, sponsrat ekonomiskt av VSFIF, och vägledda av mig och Andreas som föreningsansvariga. De har möjlighet att påverka friidrotten i distriktet, skapa kontakter med ungdomar över hela landet, och medan de har roligt, få någonting meriterande på deras CV. Ungdomskommittén är en gyllene möjlighet att få ungas röster hörda i en sport styrt på ett lite gammaldags sätt. Uppmuntrar er verkligen att ta möjligheten att nominera era fantastiska ungdomar till den möjligheten! Vem söker vi? Ungdomskommittén är öppen för de mellan 14-19 år som är engagerade i friidrotten på ett eller annat sätt. Det kan vara som aktiv, som ledare, eller maskot. Vi eftersöker ungdomar från alla del-distrikt, och kommer i slutändan välja ut cirka 5st passande ungdomar. Ungdomskommittén har tidigare träffats digitalt en gång per månad, hållit i cirka två evenemang per år på plats, och haft resterande kontakt via Messenger. Målet är att starta upp kommittén med nya medlemmar snarast möjligt, så vänta inte för länge med nomineringar!
Grupp 10/11
27 apr
1kommentar
Obs! Träningen fredag 24 april
Tänk på att träningen ikväll är på Rimnersvallen och INTE Bjursjön! Vi ses
Grupp 10/11
24 apr
0kommentarer
Kraftmätningen på Rimnersvallen 17:e maj
Hej I år kör vi kraftmätningen på Rimnersvallen igen. Datum 17:e maj. Alla ni som är födda 2011 och 2012 kan deltaga på denna tävlng. Skriv i flödet nedan att du kan vara med och tävla, samt vilka grenar du tävlar i. Ju fler grenar man är med i, desto störra chans till att laget får poäng.
Grupp 10/11
16 apr
7kommentarer
Träningsinformation
Nu gäller grundträning där vi jobbar på att bygga styrka, uthållighet och kondition samt att förebygga skador under tävlingssäsong. Veckorna framöver kommer därför innehålla träning ihop med andra grupper mm utifrån aktuella förutsättningar och info om det kommer att stå i träningkallelsen. Imorgon måndag kommer Magnus och kör grundträning med häckfokus för de som vill, annars erbjuds samträning med den äldre gruppen utomhus. Ev kör Frida och Ida en långrunda men det är inte helt klart än! Vi ses! /Ledarna
Grupp 10/11
12 apr
0kommentarer
Ledare på friidrottsskolan vecka 26 - anmäl dig
Var ledare på friidrottskolan. Det är vecka 26, måndag till torsdag. Man får 250 kr per dag. Det finns även möjlighet att vara ledare under fritids. Fritids kommer att vara 09 till 10:00. Sedan är det Friidrottskolan 10:00 till 13:30. Sedan är det fritids igen 13:30 till 15:00. Dagarna är: Måndag: 22: juni Tisdag: 23:e juni Onsdag: 24:euro juni Torsdag: 25:e juni Anmäl vilka dagar du kan vara med. Anmäl även om du kan vara ledare på fritids Fyll i senast 24 april
Grupp 10/11
10 apr
6kommentarer
Besök av Swedbank 22 april
Hej I en del av vårt samarbete med Swedbank kommer vi på träningstiden 22 april få besök av Ung företagsamhet som kommer prata om privatekonomi. Här kommer de aktiva också kunna ställa frågor. Träningen blir denna dag förlängd. Vi bjuder på frukt på föreläsningen.
Grupp 10/11
9 apr
0kommentarer
Visa fler nyheter