Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Gauthiod Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Gauthiod Herrlaget .
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Idag spelade vi träningsmatch borta mot division 3-laget Alingsås IF. Detta som ett led i förberedelserna inför återstarten av seriespelet kommande vecka.
Första
En kontrollerad första halvlek med 2 lag som var disciplinerade i försvarsspelet och noggranna med bollen.
Vi är igenom vid ett par tillfällen men både Jacob Berg och Erik Forsblad nickar tex över från ganska nära håll.
Hemmalagets enda riktiga målchans kommer med cirka halvtimmen spelad och den är riktigt vass.
Ett felpass från oss leder till omställning och inspel centralt. Skott rakt framifrån i ”slottet” men Affe Larsson bjuder på en fin räddning och sedan får Erik Forsblad undan returen.
0-0 i paus med lite spelmässig fördel för oss.
Andra
Vi slarvar lite i inledningen av andra akten och bjuder på en tidig hörna som blir lite halvfarlig. Inhoppande Wille Antic ser dock bollen passera utanför sin stolpe och nollan förblir intakt.
I minut 61 löper sig inhoppande Jonatan Nilsson till ett friläge och görs ner av hemmamålvakten med straff som följd. Jonis har då varit på planen i cirka en minut. Straffen slås säkert i nät av Erik Forsblad och vi leder matchen.
Vi byter många spelare under andra halvlek men lyckas, bortsett från några få minuter, hålla den defensiva organisationen i laget och kan därmed också fortsätta producera offensivt.
I minut 75 dubblar vi ledningen och återigen är Jonis inblandad. Han tar sig runt på kanten och spelar in bollen i straffområdet mot Alex Rohlén som är ensam på bortre stolpen. En hemmaförsvarare kastar sig för att bryta bollen men stöter den då i eget nät. 0-2 på tavlan.
I minut 86 tar sig Erik Forsblad ner till kortlinjen och spelar snett inåt bakåt. Där möter Jonis bollen och trycker in 0-3.
Bara 3 min senare samarbetar den duon igen och denna gången lyfter Erik en boll mot bortre stolpen där Jonis möter med pannan och slutresultatet 0-4 är ett faktum.
Sammanfattning
En stabil insats där det viktigaste för oss idag på förhand var att se stabila ut i vårt försvarsspel. Det gjorde vi bra matchen igenom och så småningom fick vi utdelning framåt.
Gott att kunna ge samtliga 20 spelare i matchtruppen speltid och naturligtvis måste vi plussa för Jonis inhopp. Inblandad i samtliga 4 mål under sina 30 minuter på planen. Så väl värd det efter sin långa rehab. Nu gäller det att se till att han fasas in i spelet på allra bästa sätt för att hålla under hösten.
På fredag kommande vecka beger vi oss till Vänersvallen där VFK väntar i återstarten av seriespelet. Ingen har väl glömt den hemska hemmapremiären mot samma motstånd och vi är väl medvetna om att det blir en stentuff match.
Laget:
Alfred Larsson(45)
Erik Lundmark(65)
Viktor Johansson(45)
Felix Ekblad(k)(60)
Arvid Bergman
Erik Forsblad
Oscar Fransson(85)
Anton Hellborg(45)
Ludvig Sundberg(78)
Ismail Talic(60)
Jacob Berg(75)
Avb: William Antic(45), Ali Bazzi(45), Edvin Ahlqvist(60), Sidney Denis(45), Gabriel Sundberg(85), Arvid Hallin(65), Jonatan Nilsson(60), Emil Hallin(78), Alexander Rohlén(75)
![]() |
Enkronan |
26 jun | Semesterstängt |
16 jun | Åse Viste Cup 2025 |
14 jun | Lämna bilen hemma imorgon |
27 maj | 5 och 7-manna planerna avstängda idag |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera