Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Gauthiod Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Gauthiod Herrlaget .
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Idag tog vi emot Säffle SK i en viktig match sett till tabellläget.
Detta blev också säsongens första match på gräset men tyvärr inte första segern i seriespelet.
Första
Det är svårspelat på en studsig och ojämn gräsmatta så kvaliteten blir naturligtvis lidande stundtals.
En hel del längre bollar från båda lagen och detta är definitivt ett spel som passar gästerna bättre än oss.
Med halvtimmen spelad går det över från mest kamp och bollbyten till mer kontrollerat anfallspel från vår sida. Och då börjar vi skapa chanser.
I 33:e skjuter Ludde Sundberg ett skott efter ett fint anfall men tyvärr går bollen rakt i famnen på SSK-keepern.
Två minuter senare är det Axel Johanssons tur att testa lyckan men hans skott går tätt över.
Bara minuten senare vinner vi bollen högt och det slutar med ett skott från William Jensen som målvakten räddar.
Vi trycker fortsatt på och i minut 37 kommer utdelningen. Fint anfall igen och Axel Johansson trycker in 1-0 från nära håll efter Willes inspel.
Rättvist efter en fin period men glädjen blir kortvarig då Säffle skruvar en hörna rätt i mål i minut 39. Första och enda ”avslutet” för deras del i akt 1 men det räcker till 1-1 i paus. Vi är nära 2-1 i minut 42 men då räddas Jacob Bergs nick på mållinjen.
Andra
Här startar gästerna bäst och vi får inte grepp om dem inledningsvis. I minut 60 kommer 1-2. Även denna gången en hörna som leder till skott i mål bakom Antic.
Vi höjer oss efter detta och i minut 69 skapar vi en dubbelchans. Oscar Edh kommer fri men avslutet räddas av målvakten. Returen går ut till Axel men hans avslut blockas på linjen av en försvarare.
Vi trycker tillbaka gästerna men får vänta en stund på kvitteringen. Den kommer i minut 81 när inhoppande Erik Forsblad nickar in Willes hörna.
I 87:e är det oerhört nära 3-2 när David Larsson lyfter bollen mot mål efter att keepern varit långt ut. Den seglar dock precis utanför det tomma målet.
Istället gör gästerna mål. I minut 91 tilldöms man frispark på offensiv planhalva. Antic räddar första avslutet men returen spelas in och slås i mål.
2-3 blir resultatet.
Sammanfattning
Oerhört tungt idag. Vi gör en spelmässigt ganska så bra insats på många sätt på en svårspelad plan men vi är inte skarpa nog i båda boxarna och det är där matcher avgörs. Samtliga mål insläppta på fasta och det är naturligtvis alldeles för svagt.
Vi får samla kraft inför kommande veckas bortamatch mot Vänersborgs IF.
Söndag 16.00 Vänersvallen.
Laget:
William Antic
Erik Lundmark
Ali Bazzi
Arvid Bergman
Oscar Fransson
William Jensen(k)
Anton Hellborg(10)
Ludvig Sundberg(75)
David Larsson
Axel Johansson(75)
Jacob Berg
Avb: Ali Carneil, Edvin Ahlqvist, Viktor Johansson, Oscar Edh(10), Erik Forsblad(75), Timmie Salén, Albin Durguti(75)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera