Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Gauthiod Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Gauthiod Herrlaget .
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Idag avslutade vi årets seriespel med bortamatch mot FBK Karlstad.
Matchen spelades på ett både blåsigt och regnigt Örsholmens IP där hemmalaget slogs om seriesegern och vi mest spelade för den så kallade äran.
Första
Hemmalaget tar initiativet med bollen i matchinledningen men vi försvarar oss väl och bjuds på fina ytor i omställningsspelet. Samtidigt så sågar vi oss ur hemmalagets press vid flera tillfällen och tar oss fram till fina ytor i det offensiva spelet.
Matchens första farliga målchans tillfaller Arvid Bergman som skjuter ett hårt skott i minut 24. Målvakten räddar dock till en resultatlös hörna.
Vi känner att vi är med i matchen på ett bra sätt och därför känns FBK:s ledningsmål väldigt onödigt att släppa in.
Ett inlägg slås in i boxen, förstabollen rensas av oss men vi är för passiva i andrabollspelet och bollen slås in igen. Då ”glömmer” vi av en hemmaspelare som lämnas ensam vid straffpunkten och enkelt kan sätta dit bollen bakom Nicke. 1-0 i minut 27 och detta resultat står sig till paus.
Andra
Vi är vid relativt gott mod i halvek och känner att vi har gjort en bra första akt. Tyvärr kommer 2-0 i 60:e min efter att vi missbedömt en längre boll på egen planhalva och hemmaspelaren enkelt kan placera bollen i nät.
Nu infaller vår sämsta period i matchen och 10 minuter senare sitter även 3-0 efter att ett inspel från kanten slås i mål från nära håll.
Vi vaknar till efter detta och under matchens sista 20 minuter är det vi som sitter i det spelmässiga förarsätet.
3-1 kommer i minut 74 när Jacob Berg nickar in Alkeos fina inlägg. Därmed befäster Jacob sin position som etta i den interna skytteligan. 7 mål totalt i seriespelet i år.
I 83:e kommer 3-2. David Larsson testar skott utifrån, målvakten är på bollen men kan inte hålla den och vi har ätit oss ännu närmare.
Resten av matchen består av att vi trycker på och hemmalaget försöker ställa om. Vi har skott som rensas på mållinjen, skott som blockas och vi ropar på straff vid två olika tillfällen men tyvärr kommer vi inte ikapp.
Hemmalaget vinner med 3-2 vilket innebär att man får fortsätta säsongen med kvalspel upp till div 1.
Vi gratulerar Torslanda som slår Nordvärmland med 4-1 och därmed vinner serien.
Sammanfattning
En spelmässigt bra insats från oss där vi kliver ut och spelar respektlöst mot ett skickligt motståndarlag.
Vi ska inte glömma att vi idag, av olika anledningar, avvarar totalt 12 spelare som tillhör herrtruppen. Ändå går vi ut och spelar väldigt fin fotboll stora stunder av matchen.
Tyvärr bjuder vi på enkla mål vilket varit ett litet signum denna säsongen.
Vi tar med oss insatsen och säger dessutom välkommen tillbaka till divison 2 till Tim Skogsberg som gör första A-lagsminuterna efter korsbandsskadan samt ett stort grattis till Alexander Rohlén och Sidney Denis, båda födda 2008, som gör seniordebut idag.
Vi tackar för det stöd vi fått under året och ser fram emot lite ledigt för att sedan fokusera på säsongen 2024.
Som avslutning spelas dock en U-match borta mot Halvorstorps IS nu på måndag. Därefter är det uppehåll.
Laget:
Niklas Eriksson
Erik Lundmark(85)
Mahdi Abdallah
Felix Ekblad(k)
Oscar Fransson
Alkeo Qeraj
Love Widell(88)
Arvid Bergman
David Larsson
Jacob Berg
Ludvig Sundberg(88)
Avb: Anton Larsson, Tim Skogsberg(85), Sidney Denis(88), Alexander Rohlén(88)
Träning | 2 jun, 17:30 |
Träning | 3 jun, 17:30 |
Träning | 5 jun, 17:30 |
Grums IK (hemma) | 6 jun, 14:00 |
Träning | 6 jun, 17:00 |
27 maj | 5 och 7-manna planerna avstängda idag |
12 maj | A-planen avstängd |
8 maj | Info angående Fotbollsprofilen |
6 maj | ICA + IKG 17/5 |
2 maj | A-planen avstängd |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera