Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Gauthiod Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Gauthiod Herrlaget .
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
I den strålande solen på Lunnevi genomfördes årets näst sista träningsmatch när vi gästades av division 3-laget Åsarp-Trädet.
Matchen slutade 5-2 efter att fem olika spelare hittade nätet.
Första
Redan i 4:e min är det nära 1-0 när Jonis nickar i ribban men vi behöver inte vänta superlänge innan gästernas nolla spricker.
I 10:e avslutar Axel Johansson ett fint anfall och sätter sitt första mål i Gauthiod-dressen.
Vi fortsätter spela bra offensiv fotboll och skapar ett antal bra målchanser men får inte dit bollen. Istället kvitterar gästerna i 26:e min efter att vi agerat alldeles för tafatt på egen planhalva och gästerna bokstavligt talat trycker sig igenom oss och tar sig till ett friläge.
Det är nära att vi tar ledningen direkt efter men Jonis nickar utanför.
I 40:e kommer 2-1 och det är ett riktigt fint mål. Vi snickrar oss fram och Alkeo vänder ut på Särud som plockar ner bollen och sätter dit den.
Innan domaren blåser för halvek är det nära ytterligare mål för vår del vid två tillfällen men varken Alkeo eller Khajo får dit bollen. 2-1 i paus.
Andra
Inom loppet av 6 minuter av halvlekens inledning skapar vi en hel radda fina lägen där Paul Khajo nickar utanför vid ett par tillfällen och dessutom till ett friläge som målvaken räddar.
3-1 kommer i 60:e när Jonis löper sig fri på William Jensens fina djupledsboll, vinner duellen med målvaken och lägger in bollen i det tomma målet.
I 70:e gör gästerna mål igen och vi har 3-2. Ett bolltapp på mittplan leder till en ny omställning där Nicke räddar förstaläget men returen sitter bakom honom. Onödigt och slarvigt av oss.
Vi återtar tvåmålsledningen i 76:e när David Larsson trycker in bollen efter att inhoppande Jonasson tagit sig runt på kanten och spelat in bollen snett-inåt-bakåt.
5-2 kommer i 84:e när vårt senaste nyförvärv, Jacob Berg, nätar i sin comeback. Inlägg från William Jensen, fin nedtagning och kliniskt avslut av Berg.
Vi har ytterligare några målchanser där bl.a inhoppande Dani Kolo är ytterst nära att sätta dit ett friläge med sin första bolltouch men det blir inga fler mål i matchen. 5-2 således.
Sammanfattning
En match med både bra och mindre bra saker att ta med sig.
Frejdigt och varierat anfallspel långa stunder där vi gör 5 mål men kunde gjort fler.
Problemet för oss är de defensiva omställningarna vid gästernas två mål. Där behöver vi agera bättre och finslipa vissa detaljer.
Vi laddar om för ny träningsvecka med genrep mot Skoftebyns IF. Matchstart 12.00 hemma på Lunnevi kommande lördag.
Laget:
Niklas Eriksson
Tim Skogsberg
Ali Bazzi
Felix Ekblad
Jonatan Nilsson(k)
William Jensen
Alkeo Qeraj
David Larsson
Robin Särud(68)
Paul Khajo(75)
Axel Johansson(65)
Avb: Niclas Haglundh, Mahdi Abdallah, Erik Lundmark, Daniel Jonasson(68), Hamdija Hamdi, Oskar Enström, Dani Kolo(75), Jacob Berg(65)
| 25 jun | Semesterstängt |
| 24 jun | Enkronasmatch på fredag! |
| 15 jun | Gräsplanerna avstängda |
| 12 jun | Info inför Åse Viste Cup |
| 11 jun | Lämna bilen hemma på lördag |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera