Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Gauthiod Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Gauthiod Herrlaget .
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Idag förlorade vi mot ett Grebbestad som helt klart var bättre än oss. Fokuset den här match och alla träningsmatcher är ju självklart inte om vi vann eller inte utan om vi ser linjer i vårt spel som vi söker. Det gjorde vi inte speciellt ofta.
Första 15-20 min är vi ok och försöker hitta ytor och mönster som vi tränar på men efter det är det inte mycket samhandling.
Vi saknar många spelare och veckan han präglats av skador, rehab och sjukdom. Erik Forsblad spydde på uppvärmningen och fick kasta in handduken innan matchen ens startat.
Kenan och Jacob som är tillbaka från skada gjorde en halvlek utan bakslag vilket var bra.
Positivt också likt förra matchen att många yngre spelare får chansen att känna på A-lags fotboll.
Andra halvlek blir väldigt ryckig med ett par skador och byten vilket gör att vi får spela sista 35 med en man mindre efter att Jonas E fått en smäll över knäet och blev tvungen att utgå.
Grebbestad gör 3-0 i andra och hade bud på ett par till men Marcus i mål gör några fina ingripanden.
Framåt blir fokus att få tillbaka spelare så vi kan börja sätta ett spelsätt och spela in den ide som vi tror på och förhoppningsvis göra en bra prestation mot VIF nästa lördag.
Revansch mot Grebbestad ska vi ta redan första serieomgången!
| 25 jun | Semesterstängt |
| 24 jun | Enkronasmatch på fredag! |
| 15 jun | Gräsplanerna avstängda |
| 12 jun | Info inför Åse Viste Cup |
| 11 jun | Lämna bilen hemma på lördag |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera