Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Gauthiod Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Gauthiod Herrlaget .
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
En riktig skön seger mot ett IFK Uddevalla som försökte men inte kom någonstans.
Lite om första delen av matchen som blir ett litet sidospår. Vi startar matchen riktigt bra, med fart och ett spel som gjorde att IFK inte hängde med. Ett bra passningsspel och tålamod som gjorde det jobbigt för motståndarna.
Men efter tio minuter blev det IFK's enda riktiga målchans. Det var en tillbaka pass ifrån Bahneman som Anton väljer att ta med händerna. Med resultatet av en indirekt frispark. Den petas åt sidan men skjuts högt över, och vi kunde andas ut.
Efter detta så kommer två domslut. Ali får gult kort efter en sen tackling. Detta helt ok, domaren sätter nivån..? Direkt efteråt blir Pelle nersparkad bakifrån med resultat av frispark, dock utan gult kort? Sätter man en nivå så skall man hålla den, men det blir helt fel. För 20 sekunder senare går Pelle in i en duell, och blir varnad!? Tänkte att detta är inte sant, domaren har kommit helt fel.
Detta blev den första delen, pga domaren som direkt efter det konstiga gula kortet till Pelle fick en bristning i låret och fick avbryta matchen.
Vill nämna att det hämtades in en domare som satt på läktaren från Uddevalla. Han åkte hem och hämtade kläder för att 30min senare stå på plan och blåsa igång matchen igen.
"Gjorde det väldigt bra"!
Vi sade till varandra att nu börjar matchen och alla knöt näven o körde på. Sliter som vanligt i försvarsspelet, men även att vi vill ha boll och rör oss hela tiden för att hjälpa bollhållaren. Vi får ett inkast i 38 min, Jonatan tar emot och vänder bort sin motståndare som väljer att chansbryta bakifrån. Med resultatet att han fäller Jonatan. "Straff"!
Pelle sätter straffen säkert i mål.. Två gånger! Domaren bedömer att en Gauthiod sprang in för tidigt. Pelle satte den andre hur säkert som helst!
Vi fortsätter i andra halvlek med samma spel, dock att IFK fick lite mer boll. Men allt detta utan att skapa något nänmvärt. Jag vill nämna hela laget då vi gör det bra över hela planen.
-Anton räddar den enda chansen som dyker upp, efter en lång chans boll.
Hela backlinjen gör en grym insats.
Mittfältet sliter enormt, förstår att deras killar får kramp o blir trötta. Vi gör det jobbigt hela tiden, dem e nog inte vana med sådan energi från motståndarna.
Olle o Pelle e jobbiga att möta, försvararna drömmer nog mardrömmar idag.
Johannes och Mårten gör bra inhopp. Båda involverade i ett kanon läge. Johannes nickar fram Mårten som skjuter.. Han får på en kanon, dock gör målvakten en bra räddning.
Vi får njuta lite av detta, men imorgon är vi igång igen. Förberedelser för match nu på tisdag.
/Jocke
| Träning | 18 sep, 17:00 |
| IF Haga (borta) | 19 sep, 13:00 |
| Träning | 21 sep, 17:30 |
| IFK Skövde FK U21 (hemma) | 22 sep, 00:00 |
| Träning | 22 sep, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera