Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Nyedshov A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Nyedshov A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
I säsongens fjärde match för Nyedshovs herrar var det då äntligen dags för hemmapremiär. Hemmaborgen Molkoms IP var fortfarande inte spelbar efter en tuff vinter. Men på Åsvalla har grässtrån börjat tränga sig upp ur jorden och var i spelbart skick.
Motståndet var på förhand tufft. Hertzöga är en av Värmlands bäst skötta föreningar på såväl herr, dam som ungdomssida och herrlaget har i flera säsonger huserat i division 3 innan man förra året åkte ur. I inledningen av årets säsong hade man besegrat Kristinehamn och Råtorp samt åkt på en förlust mot samma Karlskoga SK som Nyedshov förlorat mot.
Inledningen var jämn men Nyedshov hade än en gång den fula ovanan att släppa in ett tämligen tidigt mål när Fredrik Ekstrand nickade in ett inlägg i minut 12. Resten av den första halvleken var fortsatt jämn och båda lagen hade en del chanser. Hertzögas chanser var något fler och farligare och bortaledningen var inte helt orättvis trots en jämn halvlek.
Även inledningen av den andra halvleken var jämn. I minut 55 skapar Nyedshov en hörna. Bollen kommer tillbaka ut till hörnskytten Kristoffer Bengtsson som på nytt slår in ett inlägg och från nära håll kan Frerik Thörnqvist göra årets första mål. Det var många av de 202 i publiken som nu började hoppas på tre poäng. Men tyvärr tappar Nyedshov efter målet och Hertzöga tar över. I minut 82 kommer bortalaget runt på kanten och kan slå in ett inlägg där Fredrik Ekstran nickar in sitt andra mål för dagen.
Fyra raka förluster i inledningen är såklart tuffa papper. Men det är i motvind som draken lyfter. Föreningen får fokusera på det positiva att 202 åskådare kom till hemmapremiären och visar att det finns ett intresse och driv för fotbollen i Molkom. För lagets del får man ta med sig delar från de två senaste matcherna som renderat i knappa förluster men där det ändå funnits positiva tecken att bygga vidare på.
För det finns inte mycket tid att gräma sig över förlorade poäng. Redan på torsdag beger sig laget mot Sunne för match mot IFK Sunne. Visst är det då första poängen för säsongen kommer!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera