Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Mölndal Hockey Team 10 (U14)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Mölndal Hockey Team 10 (U14).
Team 10 (U14)
Följ oss för uppdateringar
Vi har precis kört ett väldigt roligt och bra uppstarts- och träningsläger i Nittorp. Här är vår summering.
Klockorna pep tidigt runtom i Mölndal lördag morgon och strax därefter var vi alla samlade utanför Åby ishall. Den beställda bussen som rullade upp var i minsta laget men efter lite ompackning och en följebil senare så var vi på väg. Entusisasmen var på topp och det var ett peppat gäng rullade in i Nittorp vid 9:30. Väl på plats var det bara att börja byta om inför första ispasset och det var fullt fokus och bra ös hela tiden. En perfekt anläggning att träna på och även om Nittorps ishall har sina år på nacken har det också sin charm. Häftigt att se deras wall of fame och vilka spelare som fostrats i både hockeyn och fotbollen i Nittorp. En annan typ av is än hemma i Åby ishall. Hård som sten men som någon tränare sa så finns det ett enkelt sätt att hantera det; ”Ta i hårdare i skridskoåkningen!”. Lunchen åt vi i det nya caféet. Pasta på menyn och det var ett bra tillskott efter det första tuffa passet.
Efter träningen valde många att spela fotboll på den intilliggande planen. Precis lagom regnigt för att alla skulle bli ordentligt blöta inför nästa ispass. Det andra passet kördes också det i högt tempo och i hela 90 minuter istid. Sedan hade vi en längre lucka och tog då våra väskor för att promenera bort till huset Lillsjön där vi skulle övernatta. 8 minuter senare var vi framme vid Lillsjön som består av ett större hus som byggts ihop med en äldre gympasal som även huserar en stor scen och café/kök. Den lokala vaktmästaren berättade med stolthet om när Gyllene tider uppträdde här precis innan dom slog igenom ordentligt (så mycket människor har det aldrig tidigare varit i Nittorp). Sängar bäddades och varenda vrå inventerades av barnen. Ett extra träningspass blev det nog med tanke på all spontanlek som uppstod. Underbart. Vi delade upp oss i Team 09 och Team 10 för att köra lite teori och åt mellanmål samtidigt. Spelsystem, värderingar och mycket mer på agendan.
Tillbaka till hallen för 3:e och sista ispasset för dagen. Inte helt enkelt att samla energin efter en längre paus men fortsatt bra fokus och inställning i alla övningar. Direkt efter passet åt vi middag på plats innan vi gick tillbaka till Lillsjön. Där blev det ännu mer spontanlek, chill och även ett dopp för somliga i sjön intill huset. Det bjöds på dricka och snacks innan vi så sakta drog oss till sängs. Här var nog alla ledare inställda på att det skulle bli en omöjlig uppgift att få alla att somna i hyfsad tid. Men dagen tog ut sin rätt och tröttheten var ganska påtaglig. Vill nog påstå att ca 22:30 så blev det tyst, över förväntan! Helt tyst blev det inte, för vi kan konstatera att trötta ledare innebär skorrande snarkning.
Söndag morgon klockan 06:00 var det uppstigning för att bädda ur sängen och få i sig en bra frukost. Den åt vi på plats i Lillsjön innan alla packade ihop sina väskor och begav sig mot ishallen igen. Där inledde vi med 75 minuter is och trots morgontröttheten var det full fart passet igenom. Efter det blev det återigen en del fotboll, skottramp och chill innan 5:e och sista passet. Nu var det internmatch med mixade lag. Tuff och rolig match som slutade lika efter straffläggning (!). Härlig inställning på isen av alla spelare och ett tack också till sekretariatet med Ludwig och Oliver i spetsen.
Vi avslutade med en god lunch på plats innan vi inväntade bussen som denna gång var av modell lite större. Bussresan hem var tystare än på vägen dit men tar vi som ett gott tecken.
Vi ledare vill tacka våra grymma spelare för en rolig helg fylld med hockey. Massor av kvalitativ träning, umgås med kompisar och svetsa i ihop oss i en samlad B-grupp. Bra inställning, bra fokus, bra kompisar, bra mat, bra hockey etc – helt enkelt ett mycket bra träningsläger! Stort tack från oss ledare.
Alla ledare i B-grupp
Inga kommande aktiviteter
Stort tack till er ledare som fixat så bra!!!
RapporteraRapportera
Grymt fixat och kul att för oss som inte var med att få ta del av!
RapporteraRapportera
Stort tack för ett mycket lyckat läger!
RapporteraRapportera
Superkul läsning!
RapporteraRapportera
Kul att få läsa och se hur bra ni haft det i helgen!!! Tack alla ledare!
RapporteraRapportera
Kul att se alla bilder från helgen. Hörde om dom snarkande ledarna 😂. Tack alla som fixat! Edwin var trött men helnöjd!
RapporteraRapportera
Stort tack för en härlig helg!
RapporteraRapportera
Är ju därför man älskar hockey så mycket ❤️LAGET
RapporteraRapportera