Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Örebro Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Örebro Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det är torsdag och nedräkning inför helgen har börjat. Vad passar då bättre än ytterligare ett nyförvärv och ytterligare en intervju? Här får ni bekanta er med Mark som är vårt senaste nyförvärv.
Hej och välkommen till glädjen och gemenskapen i IFK Örebro! Hur känns det att vara IFK:are?
Det känns riktigt bra att tillhöra ett sånt skönt gäng. Bara positiva vibbar!
För alla IFK-fans därute, berätta, vem är du?
Jag är en Växjö-kille som flyttade hit för två år sedan och pluggar på universitetet. Jag gillar att umgås med vänner och bara leva!
Du kommer till IFK från Hovshaga AIF. Hur ser din fotbollsbakgrund ut innan klubbytet?
Jag har under de två senaste säsongerna lirat i Hovshaga AIF som spelar i division fyra. Innan dess har jag spelat i Östers IF som jag har tillhört hela mitt liv. Lirade även i Smålandslaget innan jag skadade knäet.
Vilken typ av fotbollsspelare är du och vad hoppas du kunna bidra med till IFK Örebro 2019?
Jag är en allround spelare som försöker bidra med positiv energi och är även rätt löpvillig. Och med detta blir det guld och serieseger 2lax19!
IFK-media välkomnar Mark till klubben och hoppas att han kommer trivas i kamratskapen.
| Träning | 8 jun, 17:30 |
| Träning | 9 jun, 17:30 |
| Lillån FK (borta) | 11 jun, 19:00 |
| FK Dardania Örebro (hemma) | 15 jun, 19:00 |
| Hovsta IF (hemma) | 22 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera