Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Örebro Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Örebro Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
IFK Örebro spelar lördag eftermiddag sin tredje träningsmatch för säsongen och igen står den på modstånd från division 3. Det är Nora BK som kommer till Örebro och Sörbyvallen och tränare Mikael Kindgren ser fram till att spela mot ett topplag från division 3.
Nora BK från division 3 blir helgens modständare, vilka förväntningar har du till matchen?
Det kommer bli ett kul match mot ett bra lag. Det är ju ett topplag i division 3 men höga ambitioner som ligger långt fram i sina förberedelser inför säsongen.
Det är tredje träningsmatchen för IFK för säsongen, vilka förbättringar förväntar du att se?
Att försvarsspelet sitter och att vi står upp bra mot ett bra lag. Vi har pratat om detaljer i försvarsspelet speciellt när vi är oorganiserade – så det blir kul att se hur det sitter. Anfallsmässigt har vi tränat mycket på uppspel och hur vi ska attackera på offensiv planhalva.
Hur har träningsveckan sett ut? Några spelare som håller på att hitta formen?
En ganska seg tisdagsträning och en mycket piggare torsdagsträning. En ganska tung måndagsfys kanske satt lite i benen. Vi har haft lite sjukdomar och några skador men kommer ändå komma ställa upp med ett slagkraftigt lag. Tycker våra nya spelare kommer mer och mer och nu blir det också debut för Eric E i backlinjen.
Vilken trupp kommer IFK med på lördag?
Hannes, Thalén, Hampus, Eric E, Erik L, Erik G, Kevin, Kurre, Marcus, Andreas, Bekim, Olof, Kalle, Dennis, Viktor, Sparrow
Samling: 12:45 Brickebacken matchstart 14:00 Sörbyvallen
| Träning | 8 jun, 17:30 |
| Träning | 9 jun, 17:30 |
| Lillån FK (borta) | 11 jun, 20:15 |
| FK Dardania Örebro (hemma) | 15 jun, 19:00 |
| Hovsta IF (hemma) | 22 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera