Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Örebro Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Örebro Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
IFK Örebro spelar imorgon lördag sin första kvalmatch till division 3, hemma på Brickebackens IP mot SK Sifhälla från Säffle. IFK Örebro hoppas på mycket publik på Brickebackens IP och hälsar både hemmalagets- och bortalagets supportrar välkomna. IFK Örebros tränare Mikael Kindgren tycker det ska bli kul att kvalet äntligen drar igång, men tror det blir en tuff match.
Första kvalmatch för en plats i näste års division 3, dina tankar inför matchen mot Sifhälla SK?
Jättekul att det äntligen drar igång! Det är klart det är viktigt med en bra start i en sådan här kort kvalserie där bara ett lag går upp. Så vi går självklart för vinst. Men det blir tufft mot ett Sifhälla som gick som tåget på våren och har några individuellt skickliga lirare.
Hur tror du IFK står sig i denna kvalgrupp?
Lite svårt att sätta in oss mot dessa lag. Kommer säkert blir en jämn serie där små grejer blir avgörande. Hoppas att två hemmamatcher t.ex. kan vara en detalj som är viktig.
Hur mycket koll har du på de andra lag?
Vi har börjat kolla lite och kommer ha koll när det är dags för match. Västerås tror jag kommer spela sitt tredje raka kval nu. Sifhälla och Sunne är också klubbar som kvalat mycket och är rutinerade i dessa sammanhang.
Vilken trupp har IFK till lördagens match?
Match 14. Samling 12.45. Jonte Thalén Hampus David Alex Sparrow Mikki Kevin Marcus Pontus Ytterby Bekim Eric Erik Emil Hannes Olof.
| Träning | 8 jun, 17:30 |
| Träning | 9 jun, 17:30 |
| Lillån FK (borta) | 11 jun, 20:15 |
| FK Dardania Örebro (hemma) | 15 jun, 19:00 |
| Hovsta IF (hemma) | 22 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera