Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Trelleborg
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Trelleborg.
IFK Trelleborg FK
Följ oss för uppdateringar
Vårt A-lag herrar i Divison 3 fortsätter sin segersvit i höst och är nu uppe i 4 raka segrar vilket gett 12 poäng och 13-0 i målskillnad, efter att man ikväll på Vångavallen besegrat Borstahusen BK med 4-0. Ett Borstahusen som IFK hade revansch att utkräva på efter den nesliga förlusten i våras med vinstmål på övertid och Marko i IFK målet friliägesutvisad, och revansch det fick man. Man skall dock till Borstahusens försvar säga att de haft en minst sagt strulig höstsäsong med tränare sparkad och spelare som lämnat men de killar som var kvar stod upp länge och kämpade så långt orken och kunnandet räckte. IFK rivstartade med en het frilägeschans redan efter 34 sekunder !! när Naim Emin blev frispelad av Sylejman Kraja men målvakten gjorde en strong räddning. Där kunde IFK fått en drömöppning........annars var det IFK som låg på och styrde men Borstahusen stod för en het chans i den 15:e minuten då man fick iväg ett hårt skruvande skott rakt mot bortre kryset, men Marko i IFK målet gjorde en formidabel räddning och lyckade styra bollen med fingertoparna till hörna, TACK Marko! Istället kom IFK:s ledningsmål i den 18:e minuten efter att Emil Mårtensson med en långpassning frispelade Naim Emin som denna gång hade kylan och slog in bollen i mål och 1-0 till IFK. Tyvärr gick IFK spelet efter målet ner både i tempo och intensitet och det blev lite krampaktigt spel från hemmalagets sida. Borstahusen kom upp i lite ströanfall och prövade Marko i målet med lite långskott men inga direkt farliga utan Marko plockade enkelt ner dem. Resterande halvlek var från hemmalagets sida inte bra och det var väl egentligen bara ledningen med 1-0 och försvarsspelet bakåt (säkert som vanligt), som var det positiva spelarna tog med sig när de gick till pausvila efter 45 minter.
Liksom i första kom IFK ut i den andra halvleken och körde på direkt, chanser denna gång efter 20 sekunder!, först Fredrik Jönsson ett kanonskott mot mål, räddning & retur, nytt skott från Syljeman Kraja, ny räddning.....den vill inte in! Attans vad vi har svårt få in bolluslingen emellanåt! Tack och lov kom 2-0 istället i den 57:e minuten och det var efter en högerhörna lagd av Fredrik Jönsson där Mathias Andersson höll sig framme och nickade in 2-0 till hemmalaget. Det kändes både skönt och rättvist om man tittade på bollinnehavet. Borstahusen började nu tröttna och IFK fick spela boll lite ostört och kunde bygga upp långa anfall, och redan 10 minuter senare i den 67:e minuten kom också 3-0 genom Fredrik Jönsson, som blev framspelad av Flamur Bajgora, innan han satte ett hårt markskott invid målvaktens vänstra stolprot. IFK ägde sedan matchen och skapade ytterligare chanser, noterade Mathias Anderssons dubbelchans i den 70:e minuten men dubbelräddning av BBK:s målvakt. I den 79:e minuten rann nyss inbytte Simon Greko igenom men återigen en fin räddning av deras målvakt. Men kvällens räddning för BBK stod han dock för i den 83:e minuten när han reflexräddade på mållinjen en nick av Naim Emin efter att IFK haft ett mönsteranfall på högerkanten där bollen gått från Emil Mårtensson till Simon Greko som slog ett mycket fint inlägg till Naim, men som tyvärr blev resultatlöst. Vi noterade också i den 87:e minuten en tunnel på IFK:s nummer 7...... :) inga namn.....och i den 89:e minuten spikade IFK slutresultatet genom Simon Greko till 4-0 fint framspelad av Christoffer Jacobsson, båda inbytta i andra halvlek, och båda tog verkligen chansen visa upp sig med 2 pigga inhopp.
Nu väntar nytt IFK Derby på söndag på Malmö Stadion kl. 15.00 där vi då möter IFK Malmö. Ett IFK Malmö som just nu ligger 6 poäng före oss i tabellen. En nyckelmatch om vi skall vara med i racet om de båda topplatserna. Låt oss hoppas att vi kan få ett bra stöd med oss från Trelleborg i denna så betydelsefulla match! Väl mött i Malmö./ alfa
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera