Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Trelleborg
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Trelleborg.
IFK Trelleborg FK
Följ oss för uppdateringar
Vårt A-lag herrar, förlorade idag träningsmatchen mot BW 90 på Köpinge konstgräs med 2-5. Matchen som är den sista träningsmatchen innan seriestarten nästa helg spelades i ett högt tempo där domaren lade ribban högt från början vad gällde närkampsspelet. Det var annars IFK som började bäst och i den 21 min kom man igen i ett mönster anfall som avslutades med ett snygt inlägg och där Andreas Lewitz dök upp och satte bollen i ribban, tyvärr. I paus var siffrorna 0-1 sedan BW 90 tagit ledningen i den 27 min, där de kom igenom på högerkanten och efter skott som räddades av Marko Lukic, kunde slå returen i mål.
I andra halvleken som delvis blev förstörd av ett antal byten och positionsförändringar hos IFK, ramlade målen in efterhand. 0-2 till BW kom i den 62 min efter en frispark direkt i mål. IFK reducerade sedan genom Haris Berisha som kom igenom i vänster inner position och kunde slå bollen förbi målvakten i den 70 min. Dock ökade BW 90 på sin ledning igen redan 2 minuter senare till 1-3. IFK lyckades reducera återigen i den 83 matchminuten till 2-3 efter ett riktigt mönster anfall på högerkanten där bollen gick som på ett snöre och anfallet avslutades genom Fredrik Jönsson som satte bollen i mål. Sedan kunde BW 90 i den 87 & 90 minuten göra ytterligare 2 mål när matchen i princip var slut. Sista målet föregicks av en gjuten straff till IFK där domaren helt oförklarligt friade och istället gick BW 90 upp och gjorde 2-5, innan domaren blåste av matchen.
Inte bra släppa in 5 mål i ett genrep men det gäller nu för killarna och laget att ta med sig i första hand första halveken där vi spelade nog så bra som division 2 laget BW 90. Med rätt inställning och engagemang så kan vi se med tillförsikt an nästa helg och seriepremiären, som med all sannolikhet kommer att spelas på konstgräs. Låt oss hoppas devisen "ett dåligt genrep blir en bra premiär" gäller för di randige! / alfa
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera