Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Trelleborg
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Trelleborg.
IFK Trelleborg FK
Följ oss för uppdateringar
Det vill sig inte för IFK:s damer i fotbollens div III. Bortamötet mot topplaget Köpingebro förlorades med 1-4 (1-2), där dock IFK gjorde en hyfsad bra insats.
-Tyvärr får vi det inte att lossna, säger tränaren Peter Anderson. Vi får jobba vidare och jag är övertygad om att vi kommer att förbättra får tabelläge. Nu skall vi möta lag som ligger på nedre halvan och då skall det också blir resulat.
Köpingebro förfogade över två vassa forwards. Har gjort 17 mål av lagets 21. Och IFK kunde inte stoppa de kontringar som uppstod när IFK försökte reducera.
IFK tog leedningen efter 10 minuter och det var Susanne Örlegård som hittade rätt. fem minuter senare kom kvitteringen och i 44 minuter ledningsmålet. En kontring uppstod när IFK pressade som värst och då hade det gått 49 minuter och sista målet kom strax innan slut, också på en kontring.
Ett extra plus i IFK får målskytten, Martina Karlsson samt Rebecka Engström.
I nästa hemmamatch kommer Husie på besök.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera