Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Trelleborg
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Trelleborg.
IFK Trelleborg FK
Följ oss för uppdateringar
Robin Jacobsson har varit en lång följetong, som ännu inte fått sitt slut. De båda ledningarna i TFF och IFK har diskuterat en utlåning av Robin till div III-laget. Fjolårets lyckade affärer gynnade IFK och man vill naturligtvis ha en fortsättning.
-Jag har pratat med Alf Westerberg, säger tränaren Jimmi Olsson. Kanske kommer han och tränar på tisdag. TFF:s U 21-lag har uppehåll i serien nu. Vi hade behövt honom nu när Mounir Fahkro är skadad.
Under transferperioden har inte IFK förstärkt med nya spelare. Tre stycken från ultimaklubbar har varit och tränat.
-Ingen av dessa går direkt in i laget men är lovande.
IFK har en tunn trupp, men det stora problemet är ekonomin. Det finns inte utrymme för några köp. Och vad skulle dessa ev. köp leda till? Knappast någonting.
IFK har tappat 20 poäng av 36 möjliga under vårsäsongen. Med en sådan utdelning vinner man ingen serie. Upp till kvalplats har IFK tio pinnar att ta in, plus att man skall förbi en del lag. Sannolikt även detta en omöjlig uppgift. Och trilla ur serien finns inte på kartan.
Så låt Robin stanna där han är, eftersom TFF-ledningen bedömer honom som en viktig spelare för allsvensk fotboll. I annat fall hade affären varit klar för länge sedan. Sitter på bänken mot Gefle i dag, söndag.
IFK har duktiga juniorer i A-truppen, Rasmus Petersson, Johan Malmberg och Gustav Lindquist bl.a. Satsa på dessa och vidareutveckla till kommande säsong. Robinlånet blir en kortsiktig affär, som knappast IFK tjänar på.
Bozic
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera