Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Tidaholm Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Tidaholm Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Tränarnas hörna
Seriepremiären är avklarad och tre sköna poäng på kontot. Vi har haft en bra träningsvecka inför premiären där vi efter bra arbete från gänget på Tidavallen kunnat vara på gräs och förbereda oss väl. Lite nervositet märktes ändå under första halvlek då vi inte riktigt hittade vägarna i vår speluppbyggnad. Vissa sekvenser gjorde vi det bra i offensiven, men alla var ändå ovana vid studs och fart på bollen, vilket skiljer sig mycket åt från konstgräset. Efter en trevande start från båda lagen så får Rasmus fart i en omställning och hittar Wille som distinkt sätter bollen i bortre. En kanonträff! Några minuter senare så vinner Max en höjdduell efter inkast och friställer Rasmus som sätter tvåan. Därefter slappnar vi av lite mer, blir mer bekväma med boll och känner att det är vår match. Tyvärr släpper vi in Levene-Skogslund som gör 2-1 på hörna, vilket också blir resultatet in i halvlek.
Vi är inte helt nöjda med prestationen i första och pratar om några detaljer i både defensiven där vi kände att motståndarna ville hota oss och i vår egen offensiv som egentligen handlade om att vi ville höja tempot och kvaliteten i vårt egna passningsspel. Känslan efter ett tag i andra halvlek är att vi har fått den effekt vi ville och vi bara väntade på att bollen skulle in. I minut 59 så har vi haft bra tryck och Fabian hittar Jonathan med ett inlägg från höger. Säkert avslut och 3-1 på tavlan. Fabian som för övrigt gjorde en strålande insats som högerback där han aldrig tidigare spelat. Carlos fick tyvärr kliva av på uppvärmning med smärta i ena foten. Efter målet har vi bud på fler, men lyckas inte sätta spiken i kistan. Med kvarten kvar flyttar Levene-Skogslund upp folk och sätter många fina bollar fram i banan. De skapar situationer och John får göra en bra räddning, men faktiskt var jag inte särskilt orolig denna gång. I duellspelet står vi upp bra.
Sammantaget finns det både bra saker att ta med sig, men också saker som vi vill förbättra på lördag när vi åker hela vägen till Falköping. En av dagens höjdpunkter var också klacken som sjöng och stöttade hela matchen, grym insats!
På bilden ser ni dagens målskyttar: Wille, Rasmus och Jonathan
Niklas
| Träning | 8 jun, 18:45 |
| Träning | 10 jun, 17:15 |
| Träning | 11 jun, 17:15 |
| Sils IF (hemma) | 14 jun, 17:00 |
| Träning | 15 jun, 17:15 |
|
|
Fritidskortet |
| Igår | Kontantlotteri |
| 26 maj | Funkisfotbollen 2026 |
| 26 maj | Klassbollen 2026 |
| 30 apr | Berndt Albinsson ny resurs för våra u-ledare. |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera