Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Skövde HK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Skövde HK.
IFK Skövde HK - Ungdom
Följ oss för uppdateringar
Sex lag, 70 spelare, tolv ledare, samt ett stort antal föräldrar och syskon.
Så ser numerären ut när delar av Handbollsfabriken i helgen drar iväg för att spela Göteborg Cup.
IFK-familjen representeras den här gången av våra äldsta åldersgrupper, 15-18-åringarna.
Efter tidigare uppmjukning hemmavid med Guldkroken Cup respektive Annliz Cup väntar nu överlag tuffare motstånd.
- Utvecklingen pågår ständigt, påpekar ungdomsansvarige Krister Billström.
Den äldsta årgången, med spelare födda 2007 och 2008, liksom de yngre årskullarna födda 2009 och 2010, är samtliga på plats med vardera två lag. Med cirka 11-12 spelare i varje, vilket garanterar mycket speltid.
Inledningsvis spelas matcherna i ÖHK-hallen (juniorlagen) samt i Valhallas tre sporthallar (A-pojkarna).
Totalt ska 475 lag spela cirka 1 200 matcher i 30 hallar inom Göteborgsområdet.
Även om det finns långsiktiga utbildningsmål, både individuellt och kollektivt, ska helgens matcher även ses som en upptrappning/teambuildnng inför säsongens USM som inleds senare i månaden med steg 1.
20-21 september åker P18-laget till Årsta, beläget i Stockholmsområdet.
Helgen därpå ställer IFK Handboll två lag på benen i P16-klassen; med spel i Kungsängen (också placerat i huvudstaden) respektive Mörrum i Blekinge.
Framåt, tillsammans!
IFK SKÖVDE HK
Foto: Ljungström Photography
| U12 - 2013 Träning | 2 jan, 11:30 |
| U14 - 2011 Träning | 2 jan, 16:30 |
| U13 - 2012 Träning | 2 jan, 18:00 |
| U16 - 2009/2010 Träning | 3 jan, 11:00 |
| U12 - 2013 Hallbybollen 2026 | 4 jan |
Kul att vi är så välrepresenterade på denna Cup. Jag hoppas på goda resultat och att Ni får en riktigt trevlig helg tillsammans.
RapporteraRapportera