Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Skövde HK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Skövde HK.
IFK Skövde HK - Ungdom
Följ oss för uppdateringar
Med två juniorlag till spel i helgens Göteborg Cup är ungdomssäsongen igång på allvar.
Närmaste uppgift är USM om två veckor.
- Tufft motstånd. Nyttiga genomkörare. Blandade prestationer. Kollektivt saknas en bit till de allra främsta. Något vi kan träna på i hallen, men även teoretiskt utveckla vid "ritbordet", summerar tränarduon Niklas Gudmundsson och Jonatan Eriksson.
IFK åkte ner med 23 spelare, fördelat på två lag i ovanligt stora juniorklassen födda 2005-07:
- Även om fyra spelare födda 2005 ur elittruppen spelat med oss, har vi haft "korta bänkar", med endast tre avbytare, på grund av sjukdomar och skador. Men alla som ställt skorna på golvet har fått mycket speltid, slitit som djur, och visat bra tåga, tycker tränarna.
Göteborg Cup är en elitturnering med bland annat klubbarna Alingsås, Aranäs, Sävehof, Hammarby, OV Helsingborg, och arrangerande Önnered på startlinjen.
IFK-lagen spelade sammanlagt åtta matcher; med fem vinster och tre förluster som facit.
- Mycket tar vi med oss inför USM om två veckor i Växjö. Innan dess har också merparten av spelarna en premiär med HK Skövde i division 2 att se fram mot den 18:e september, påminner Gudmundsson/Eriksson.
Fotnot: Kommande veckoslut deltar IFK Handboll i Göteborg Cup med hela sex lag i klasserna P16, P15, och P14. Fördelat på två lag i varje årskull.
Text: Kjell-Ove "KOA" Andersson
Foto: IFK Skövde HK.
| U16 - 2009/2010 Träning | 3 jan, 11:00 |
| U12 - 2013 Hallbybollen 2026 | 4 jan |
| U11 - 2014 Hallbybollen | 4 jan, 08:00 |
| Skövde United Hallbybollen | 4 jan, 08:00 |
| U10 - 2015 Halbybollen | 4 jan, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera