Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Skövde HK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Skövde HK.
IFK Skövde HK - Ungdom
Följ oss för uppdateringar
Blå Kamraterna väntar fortfarande på första vinsten i div 3-spelet.
Men första poängen spelades hem på söndagskvällen efter ett sanslöst drama mot KFUM Trollhättan.
Slutresultat; 33-33 efter 18-15-ledning i paus.
Låt oss först och främst slå fast att det rörde sig om en stark laginsats där samtliga tio utespelare kom med tidigt i målprotokollet. Plus att målvakterna Anton Rydberg och Melker Blomberg spelade var sin halvlek.
- Sedan kan man alltid önska att vi vinner när vi är så nära. Men kämpainsatsen mot fysiskt större och betydligt äldre spelare är beundransvärd. Och spelet är riktigt bra jämfört vad vi presterat tidigare, tycker BK-coachen Kalle Sääf.
TRE STRAFFMISSAR KOSTADE
Ungdomliga Blå Kamraterna, med merparten 17-åringar i laget, gick till pausledning med 18-15 och ryckte sedan direkt till 21-15. Men vid 24-20 började gästerna blomma ut på allvar. Och vände då matchen till egen favör med 29-28.
Slutskedet blev dramatiskt värre. Inte minst hetsigt på grund av flera utvisningar. Med 2.10 kvar låg BK under med två bollar, 31-33. Ändå lyckades man fixa ett oavgjort.
Ja, det kunde till och med blivit höstens första vinst. Men straffkastet med blott tre sekunder kvar missades. Och ytterligare två sjumeterskst brändes under de avslutande sex minuterna.
Kalle Sääf:
- Läropengar och viktiga erfarenheter. Vi visar ett härligt go och temperament ända in i kaklet. Det tar vi absolut med oss.
Text: Kjell-Ove "KOA" Andersson.
Foto: Viktor Ljungström.
MATCHFAKTA
Div 3 Väst Norra:
# BLÅ KAMRATERNA - KFUM TROLLHÄTTAN 33-33 (18-15)
Målskyttar, BK: Filip Agerborn 6, Hugo Schönborg 6 (bilden), Arvid Eriksson 4, Hugo Ottosson 3, Kenan Salkievic 3, Gustav Schönborg 3, Melker Svarén 3, Jacob Cederberg 2, Lukas Jannerstedt 2, Robin Gustafsson 1.
Främsta målskytt för Trollhättan var Niklas Niiström med nio fullträffar.
Domare: Fredrik Dunälv och Sven Nyberg.
Publik: 56.
HÄRNÄST
# Blå Kamraterna spelar närmast på lördag, den 25 november kl 14.00. På bortaplan mot HP Tibro.
# HK Skövde har match i div 2 Västra redan kommande torsdag, den 23 november; borta mot HP Warta i Göteborg.
# Samma kväll som elitlaget IFK Skövde också spelar på bortaplan. Mot HIF Karlskrona med samma avkasttid kl 19.00.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera