Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Hjo Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Hjo Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Två matcher spelade i serien!
Premiären mot Värsås vi gjorde ju en dålig första halvlek (eller Värsås såg till att vi var dåliga?)
Men i andra halvlek var det en kraftig hemmadominans och grabbarna tryckte in kvitteringen mkt rättvist.
Sett till hela matchen var vi det bättre laget men Värsås hade 1-0 länge så vi kunde också förlorat.
Seriens andra match avgjordes borta mot Tvärred/Vegby som visade sig vara ett fysiskt starkt lag.
Första halvlek jämn chansmässigt men ett litet spelövertag för T/V.
Dom tog ledning på straff där dom slog ett inlägg som träffade handen på våran spelare och straff med mål följde. (Tyvärr riktigt dömd efter den otroligt korkade handsregeln som är satt ,ska våran spelare kapa armen när han spelar eller springa med armarna bakom kroppen ,hur naturligt är det?)
T/V går in med 1-0 i halvlek.
I andra kommer vi ut och verkligen tar över allt vad spel heter och trycker ner T/V som får enbart ägna sig åt försvarsspel,vi gör väldigt mkt bra men det är trångt när "bussen" är parkerad och det är alltid en tå ivägen eller en mv som räddar.
Vi skapar nog 8-10 hörnor utan utdelning.
Närmast mål är en kanon i undersidan av ribban och ner på mållinjen,men den runda leksaken vill inte hitta in bakom mållinjen.
Att 2-0 kommer i sista minutrerna på kontring när vi chansar för 1-1 är inget att säga om.
Tycker synd om killarna som verkligen gjorde mkt bra utan att få med sig poäng.
Lite tung start på seriespelet där vi inte blivit belönade i poäng men vi är många nya och vi lär oss hela tiden.
Vi kämpar vidare...
Skit att förlora men det är bara att vända blad!!!
RapporteraRapportera