Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Hjo Fotboll Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Hjo Fotboll Herr.
Fotboll Herr
Följ oss för uppdateringar
Under söndagen så gick bussen mot Borås för match mot Kronäng ,detta var den andra matchen i årets DM.
Dagen började rörigt då kommunen "glömt" skotta av planen så matchstart 16.00 blev 17:15,det var väl inte den bästa av uppladdning men vi fick köpa läget.
Vi hade återigen en hel del nya spelare i startelvan då vi vill spela väldigt brett för att få igång så många spelare som möjligt.
Kronäng började matchen bäst med bra rörelse och dom var det klart spelförande laget.
Vi fick de första 20 min mest ägna oss åt försvarsarbete.
Trots Kronängs spelövertag skapade dom i stort sett inga farliga målchanser,men vi blev väldigt låga i våran press ,kronäng gjorde det riktigt bra och vi blev lite stressade när vi väl hade bollinnehav.
Matchen jämnade ut sig i mitten av halvleken och vi gör ett jättefint 1-0 mål då vi bygger spel från vänstersidan via mittfält och vänder till motsatt sida och ett jättefint inspel och ett kliniskt avslut gör att vi kanske inte rättvist tar ledningen.
Strax därefter går K bort sig och vi ställer om blixtsnabbt och får friläge från mittplan och vi har 2-0 i halvlek.
Vi gör 5 planerade byten i halvlek ,och tycker oss ha rätt bra kontroll på matchen ,men K har flera bra vändningar i spelet och på en sån vändning lyckas dom reducera och då får dom lite "luft" och trycker på för en kvittering som tyvärr också kommer.
Trots en tung 10 minuters period börjar vi få tag i spelet lite mer och kan börja bygga lite eget spel och kommer flera ggr runt på kanterna och börjar skapa en hel del fasta situationer och på en sådan trycker vi in 3-2.
Efter ledningsmålet tappar vi lite aggressivitet i vårt försvarsspel över hela banan och K sätter återigen lite press på oss genom en ny fin vändning lyckas de återigen kvittera.
Vi går för segermål och chansar lite då vi vet att det troligtvis krävs seger för att vinna DM-Gruppen.
vi har några fina lägen sista 7-8 min men lyckas inte trycka dit segermålet.
Matcherna i DM avgörs på straffar vid oavgjort och där är vi återigen starkast och sätter 8 av 9 straffar.
Gott att vinna och vi gör absolut det bästa vi kan utifrån det läget vi har i truppen nu då vi har haft och fortfarande har väldigt många spelare som ligger efter med träning och matchvana pga skador,sjukdomar och jobb.
/Coacherna
Träning | 4 apr, 17:30 |
Träning | 5 apr, 17:45 |
Träning | 10 apr, 10:00 |
Träning | 12 apr, 17:45 |
IFK Värsås (hemma) | 18 apr, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera