Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Hallsberg FK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Hallsberg FK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
De två senaste träningsmatcherna har gått mot två av de mer tippade lagen i div 4. Först på programmet stod Lekeberg för motståndet. Det syntes direkt i matchens början att det var en annan kaliber på motståndet än det vi mött tidigare. Ändå så är det vi som är det klart bättre laget under de första 30min då vi verkligen gör en habil insats. Vi tar också ledningen genom den notoriske målskytten Mirza. Vi har under den första halvtimmen flera bra chanser att öka på vår ledning. Tyvärr så tappar vi lite av det fina spelet och Lekeberg får komma in i matchen och gör under den sista kvarten på första 2 mål på ett ganska likvärdigt sätt då de lite för enkelt får komma in i vårt straffområde och vända bort oss. Den andra halvleken blir lite mer svängig och är en ganska jämn halvlek där båda lagen har chanser att göra mål. Det är dock bara vi som lyckas med det då Mirza kvitterar så att matchen slutar 2-2. Det resultatet får väl ses som rättvist. Det känns skönt att se att vi blir bättre och bättre, i den här matchen spelar Ronnie och Kenan ett bra mittbacksspel Martin på mitten kommer att bli tung att möta plus att Mirza återigen gör mål. Vi får inte heller glömma Carla i målet som återigen gör en bra insats.
Sköllersta stod för motståndet den gångna helgen. Nu stegrades tempot ett hack till och vi har det ganska svårt till att börja med. Sköllersta är det laget som har boll mest till att börja med och tar också ledningen med 2-0. Även fast det kanske var rättvist att de skulle leda är de två målen de gör inte bra från vår sida. Först så bjuder vi på en straff och sedan passar vi till deras andra mål når vi har bollen under full kontroll. Under de sista 20 min av första kommer vi igen och gör två mycket fina mål . Först så ställer vi om snabbt efter en bollvinst så att Mirza blir fri med MV. Sedan kvitterar vi då Martin mycket snyggt (turligt) skjuter in 2-2 efter ännu ett snyggt anfall där vi vårdar bollen väl. Tyvärr så slarvar vi igen så att Sköllersta kan ta ledningen på den första halvlekens sista spark. I den andra halvleken är spelet mer öppet och inte alls lika strukturerat som i den första från något håll, men det är ganska vanligt mycket på grund av alla byten som sker i träningsmatcherna. Sköllersta får göra två till och vi gör ett till genom Danne som sätter en frispark riktigt snyggt. Sköllersta vinner matchenrättvist men det finns även här en del vi kan ta med oss. Framför allt så får vi inte bjuda på 4 mål.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera