Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Fjärås Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Fjärås Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
I höstsäsongens första match ställdes vi mot serietvåan Derome-Åskloster FF.
Det skulle bli ännu en match där vi spelade mycket fin anfallsfotboll, men där vi tyvärr inte lyckades sätta dit chanserna vi skapade eller där den sista lilla skärpan saknades för att den avgörande passningen skulle hamna rätt.
Vi tar ledningen redan i den tionde minuten, en boll på djupet från oss missbedöms av både försvarare och målvakt. Bollen hamnar istället hos Oliver Nåfors som kan sätta bollen snett inåt bakåt till Jonatan Johansson som kan stöta bollen i öppet mål. Under största delen av halvleken är vi spelförande och ett mål hänger verkligen i luften. Tyvärr kvitterar gästerna istället precis före paus då en spelare för ett inspel i ryggen och bollen letar sig över mållinjen.
I andra halvlek skapas det chanser åt båda håll. Gästerna träffar ribban och vi missar öppet mål. När matchen är slut känns det som två förlorade poäng, men med lite perspektiv ska vi vara nöjda. Matchen kunde ha slutat precis hur som helst.
Nu laddar vi om inför helgens match när vi besöker Lilla Tjärby IK på lördag.
| Vapnö IF (borta) | 6 jun, 14:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Kungsbacka IF U (hemma) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera