Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Fjärås Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Fjärås Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
På söndagseftermiddagen så drabbade vi samman med Lilla Träslövs FF på deras mycket ombonade och trevliga anläggning, Östervi IP. Hemmalaget kom precis som vi från en premiärförlust även om Lilla Träslöv var värda åtminstone en poäng i deras match mot Lerkil.
Vi börjar matchen förtroendeingivande med ett stort bollinnehav även om vi är ytterst nära att hamna i underläge när Albin tvingas lämna en retur som så när slås in av en vitklädd forward. Första halvlek kontrollerar vi och även om vi utsätts för en hög press ibland är vi skickliga att lösa den. Årsdebuterande Andreas Berg hittar bra ytor på mittfältet där han kan göra sig rättvänd. Cirka 20 minuter in i halvleken så kommer vårt ledningsmål när vi jobbat oss fram längs vänsterkanten och efter lite kalabalik så är Anton Millesson Nilsson målskytt.
Just på vår vänsterkant skördar vi mest framgångar när Hugo Frivold ofta tar, för motståndaren, farliga djupledslöpningar mellan inner- och ytterback.
Sista kvarten blir vi lite lägre i vårt försvarsspel som en följd av kortare anfall.
I halvtid är vi positiva. Vi vill försöka börja vårt försvarsspel högre upp i planen. Dessutom ska vi vara medvetna om att hemmalaget säkert kommer försöka erövra bollen från våra bolltrygga innermittfältare. Knappt 5 minuter in i andra halvlek så löper sig Hugo Frivold fri på offensiv planhalva men hemmalagets målvakt var snabbt ute och har turen att få motlägget med sig. Ytterst nära frilägesutvisning och lika nära att Hugo skulle kommit förbi och fått öppen gata till tvåmålsledning.
I stället så tar Lilla Träslöv chansen efter att vi med ett flertal tama beslut gett avslutsläge centralt till hemmalagets forward.
Efter kvitteringen går vi ner oss ordentligt och tappar allt tålamod i vår fotboll. Korta raka anfall gör att vi får utdraget lag och när vi tappar boll är vi alldeles för glesa. Lilla Träslöv gör två liknande mål när man stoppar in bollen i djupled och avslutar kliniskt.
Med 20 minuter kvar så finns det inte mycket som tyder på att vi ska få något med oss överhuvudtaget. Vi sätter dock in lite friska ben samtidigt som hemmalaget faller och blir rädda om sin ledning. 2-3 sätter Jonathan Gunnarsson när han avancerar från sin högerposition och med ett välplacerat skott tätt in till stolpen överlistar Adrian Bengtsson i hemmakassen.
Efter detta så trycker vi på med allt vad vi har. Extremt höga ytterbackar och fyller på in i boxen. Till slut kommer kvitteringen i 88 minuten. En hörna slagen av Gunnarsson nickas av Anton Millesson, målvakten räddar men inhoppande Fredrik Larsson trycker in bollen från nära håll.
Summering: En kontrollerad matchbild i första halvlek vänds till motsatsen i andra halvlek. Vår prestation svajar för mycket över 90 minuter för att vi ska vara nöjda. Jag tror att avsaknaden av träningsmatcher är en stor bov till detta. Det är sällan spelet flyter som det ska i 90 minuter i sträck men vi behöver absolut klara av att ha mindre bra perioder utan att vi släpper in mål. Tror inte någon av dagens lag var nöjda med en poäng när domare Burim Mehmeti blåste av.
Nästa match är redan på fredag när vi gästar Dersbovallen för bortafight mot Derome Åskloster FF. Avspark kl.19.00. Vårt utvecklingslag gör sedan hemmapremiär på lördag mot Lilla Träslövs FF och där är avsparkstiden 14:00.
Vi tackar Lilla Träslövs FF och dagens domartrio för drabbningen och önskar dem alla lycka till framöver.
/Thorbjörn Svensson, tränare
Plusligan
3+ Jonathan Gunnarsson
2+ Hugo Frivold
1+ Lucas Bramfors
| Träning | 4 jun, 18:30 |
| Vapnö IF (borta) | 6 jun, 14:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Kungsbacka IF U (hemma) | 9 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera