Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Berga A-trupp
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Berga A-trupp.
A-trupp
Följ oss för uppdateringar
Imorgon på självaste påskafton är det så dags igen för Bergaboys att gå upp i en ny kamp. Denna gång återigen på hemmaplan och vi välkomnar Kristianstad FC.
Till dess tog vi ett snack med Ponne om hans tankar inför drabbningen.
-Kul med en ny hemmamatch igen. Självklart ska vi gå för en ny seger och visa att vår hemmaborg är ointaglig. Vi ska vara oerhört påslagna.
Gästerna har inlett säsong med en seger och en förlust. Segern kom senast via 3-0 mot Nosaby och förlusten i premiären borta mot Högsby!
-Jag är ny för säsongen i klubben och har därför inte superkoll på Kristianstad som lag. Men det jag har hört och som vi har pratat om är att det kommer bli en tuff men rolig match mot ett bra motstånd.
Ponne menar att det finns många goda saker att spinna vidare på från den sneaste segern i "länsderbyt".
-Den matchen var väldigt stabil från vår sida. Högsby hade lite boll stundtals men skapar egentligen ingenting och det dominanta Berga måste vi återkomma till och visa upp under längre perioder. Offensivt skapar vi väldigt mycket chanser men måste vara mycket mer kliniska kring straffområdet. Vi hade bara 1-0 i halvtid och då är de alltid sköra. Men vi är tidigt på säsongen så det kommer komma framöver. Inga konstigheter så länge vi skapar chanser. Sedan i andra punkterar vi matchen. En stabil och solid insats.
Ponne som kom till oss nu i vintras från division 1 och Oskarshamns AIK beskriver att han har märkt en tydlig skillnad i spelet serierna sinsemellan.
-Av det jag har upplevt hittills är det stor skillnad på typen av fotboll. I division 1 är det flera lag som vill vara bollförandet och man fokuserar mer på vad man själv gör ska göra när man har bollen. Överlag en mer spelande serie. Mer taktisk fotboll, alla har ett eget spel och man fokuserar på det fullt ut.
Divison 2 är mycket mera fysiskt och kamp, fler dueller över hela banan och stundtals känns det som att mycket avgörs via slumpsituationer. Det ställer flera krav på att lagen ska vara på tårna i straffområdena. Mycket kommer avgöras där.
Annars har divison 1, superettan och allsvenskan mycket bredare trupper jämfört med 2an och nedåt. Det beror ju på att klubbarna är större, har mer pengar och kan värva flera som bara spelar fotboll, av förklarliga skäl. Det ställer krav på oss att vi måste hålla oss skadefria för att klara oss under längre tid.
Försäsongens möte slutade i en 0-1 förlust då gästerna avgjorde med matchens sista spark.
-Mötet under försäsongen var en speciell match då varken någon av lagen hade fullt ordinarie trupper med sig. Det kommer nog bli ett nytt lag de ställer upp med imorgon.
Vi ska fokusera på vårt spel och inte falla in i deras. Vi har jobbat på bra här i byggandet av vårt nya spelsätt. Successivt har det blivit mycket bättre över tid, och vi har fått god tid på oss att spel in tänket. Hela laget ser bra ut och vi har haft en bra påsklovsvecka tillsammans. Inga större skavanker eller något speciellt. Jättekul om vi kan ta ett ytterligare steg i spelet nu imorgon.
Avslutningsvis, match på påskafton. Hur firar du annars din påsk?
-Den kommer firas hemma med en blandning av både jobb och nöjen. Det ska bli skönt med lite längre ledig och chansen att vila upp sig något.
Alltid kul att lira, så det är inga konstigheter, avslutar Ponne med!
Matchstart: 14:00 på plastgräset!
| Träning | 25 maj, 17:30 |
| Träning | 27 maj, 17:30 |
| Träning | 28 maj, 17:30 |
| Sölversborg GiF (hemma) | 29 maj, 19:30 |
| Träning | 1 jun, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera