Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Berga A-trupp
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Berga A-trupp.
A-trupp
Följ oss för uppdateringar
Imorgon lördag väntar den femte träningsmatchen och vi ställs emot serie konkurrenten Högsby IK på bortaplan. Vi tog ett snack med anfallsduon Jerry Schylström och William Stjernberg angående morgondagens drabbning.
-Kul att en ny vecka har gått och att vi äntligen är framme vid helgen. Det kommer bli en rolig match vi ställs inför och det är alltid lite kul med miniderby. Det brukar tendera att hetta till lite nästan alltid, oavsett om det är försäsong eller seriematch. Vi har redan haft ett derby liknande match emot OAIK, där det hettade till lite emellanåt. Det ska bli kul att kliva på ett till nu och den gäller lite mera eftersom vi kommer att ha Högsby sen i serien. Därför blir det extra intressant att se hur båda lagen står sig emot varandra, berättar Jerry.
Högsby är nykomlingar i årets Division 2 således ett lag vi inte mött på ett tag. Men vi hittar Berga koppling i både Noah Ekberg och Ola Petersson.
-Precis, Högsby är nykomlingar men de kommer inte att märkas tror jag. De kommer att göra allt för att visa att de kan hävda sig på den här nivån. Vi har nu under veckan pratat om att vi måste vara förbereda och redo från start, då Högsby är ett lag som springer oerhört mycket och kommer försöka sätta hög press på oss. Men även att vår tidigare lagkamrat Noah Ekberg tillhör dem nu, berättar Wille.
Lördagens match blir den fjärde av totalt sex st för oss innan seriestart den 2 April.
-Jag tycker vi nu har kommit in i det bra och man börjar se att det tar kortare tid att komma in i det tempot vi strävar efter. Vi börjar hitta varandra mer frekvent på planen och press spelet sitter mer och mer det också. Men det är väl det som vi fortfarande har att jobba med inför serien startar. Men vi är helt klart i rätt riktning även om det hela tiden kommer att finnas saker att förbättra, även under säsongens gång.
Jerry blev målskytt senast och har varit ett utropstecken hittills.
-Ja precis, det var ett fint mål och det var skönt att se den gå in. Nu ska vi se till att det lossnar på riktigt under den här säsongen, avslutar Jerry med.
Matchstart: 11:30 på Högsby plastgräs plan!
| Träning | 27 maj, 17:30 |
| Träning | 28 maj, 17:30 |
| Sölversborg GiF (hemma) | 29 maj, 19:30 |
| Träning | 1 jun, 17:30 |
| Träning | 3 jun, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera