Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Berga A-trupp
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Berga A-trupp.
A-trupp
Följ oss för uppdateringar
Nu i december mörkret kan vi meddela att säsongens andra nyförvärv är klart.
Det handlar om Ludvig Holmertz som ansluter ifrån Oskarshamn AIK i division 1. Ludvig har tidigare representerat IFK Berga.
Kan du berätta lite om dig själv och din karriär
"Jag är härifrån Kalmar och har spelat i flera klubbar här på både ungdomsnivå och seniornivå. Jag har även hunnit med att spela för Åtvidaberg och närmast Oskarshamn, båda i division 1. På det civila så pluggar jag till gymnasielärare inom idrott och engelska."
Vad har du för förväntningar på IFK Berga?
"Jag tror och hoppas att vi blir ett topplag i division 2 och att vi bjuder Kalmarborna på en rolig fotboll"
Om du skulle beskriva dig själv som spelare?
"Jag är extremt vänsterfotad. Har en bra spelförståelse och speluppfattning. Jag är ganska mångsidigt och kan användas både som yttermitt och ytterback. Lite av en wingback."
Vad hoppas du kunna tillföra IFK Berga?
"Rutin och erfarenhet framförallt, jag ser mig lite som en stötte spelare. Jag har varit på division 1 nivå tidigare, totalt tre år."
Sportchef Morgan Löfgren om nyförvärvet och förlängningarna:
"Det är tre st nyckelspelare och vi tycker det är kul att de tror på Berga och vår process. Att vår miljö är så pass bra att vi kan konkurrera med klubbar på högre nivå. Viktigt också att vi får in en till vänsterfotad spelare i Ludvig, då vi har få av de i truppen."
Vi hälsar Ludvig med familj, hjärtligt välkomna tillbaka till IFK Berga!
| Linero IF (borta) | 6 jun, 12:00 |
| Träning | 8 jun, 17:30 |
| Träning | 10 jun, 17:30 |
| Träning | 11 jun, 17:30 |
| Torns IF (hemma) | 13 jun, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera