Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Aspudden-Tellus F2011
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Aspudden-Tellus F2011.
F2011
Följ oss för uppdateringar
Hej alla,
I dag spelade vi den sista Sanktanmatch för i år. ”Va? Men vad ska vi då göra på helgen?” var den vanligaste reaktionen från tjejerna när vi påpekade det på träningen i veckan.
Nu väntar en tid med fortsatta träningar tre kvällar i veckan, det kommer vi att fortsätta med till det blir för kallt.
9-MANNA
Nästa år på Sanktan spelar vi med 9-mannalag och därför kommer träningarna att fokusera på det som är nytt för detta, ex offside och nytt spelsystem. Vi kommer att ha en teorigenomgång inom kort och praktisera det på träningarna och i de träningsmatcher som vi håller på att boka upp i närtid.
LIDINGÖ GIRLS CUP 20-22 OKTOBER
Som ett led i att gå över till 9-manna så kommer vi att delta med ett lag i Lidingö girls cup helgen om tre veckor. Denna spelas på Lidingövallen (där vi spelat tidigare) och på andra ställen på Lidingö, alltså kommer vi att behöva hjälp av er föräldrar med att skjutsa mellan matcherna, vi återkommer med mer information.
Vi har bara anmält ett lag och syftet är att vi ska få pröva på att spela på den nya spelformen, alla kommer därför att få en kallelse i laget. Svara gärna så snart ni kan på kallelsen, men senast på lördag den 7 oktober.
OBS! Alla som ska spela cupen behöver betala en mat-avgift på 400 kr/spelare, för detta ingår mat under de tre dagarna (fredag middag, lördag lunch och middag, söndag lunch). Detta är obligatoriskt för de som vill spela, alltså inget som vi kan välja bort tyvärr. Information om betalning kommer inom kort.
Läs mer om cupen här:
https://lidingogirlscup.cups.nu/dag-for-dag
LÄMNA TILLBAKA MATCHTRÖJOR
Klubben har fått en ny sponsor, Stora Coop Västberga och därför ska det tryckas på samtliga matchtröjor i föreningen. Under nästa vecka behöver vi få tillbaka samtliga matchtröjor som ni har hemma, lämna de till någon av oss ledare på veckans träningar.
FUTSAL DRAR IGÅNG
I början på november kommer futsalmatcherna igång för vintersäsongen. Vi har inte fått spelschema ännu, men vi har två lag anmälda vilket innebär samma antal matcher som nu under Sanktanperioden, men att färre kan spela varje helg då det bara är 5 spelare på plan samtidigt. Vi kommer också att få tilldelat inomhustider under vintern för såväl fys som fotbollsträning.
Hör av er om något är oklart eller om ni har funderingar.
//Martin, Kristoffer, Erlend och Anders
| Älvsjö AIK FF 3 (hemma) | 10 jan, 16:00 |
| Spelarmöte | 12 jan, 18:30 |
| Träning | 14 jan, 19:00 |
| FK Bromma 1 (borta) | 18 jan, 11:00 |
| Träning | 19 jan, 17:45 |
Hej! Gällande cupen. Jag kan endast köra på fredagen. Tyvärr har jag inte möjlighet att stanna på lördagen och söndagen men jag kan lämna och hämta.
RapporteraRapportera