Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Askersund
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Askersund.
IFK Askersund
Följ oss för uppdateringar
Namn: Vendela Högqvist
Ålder: 16 år
Nummer: 1 och 33
Position: Målvakt och vänstermitt eller forward
Klarar jag mig inte utan: Träning
Personlig målsättning med säsongen: Att utvecklas till en bättre utespelare och försöka stärka laget så mycket som möjligt.
Mina styrkor som fotbollsspelare: Löpstark och en sjuk tävlingsskalle som alltid offrar sig för laget.
Vilken spelare i laget bör man titta lite extra på?: Många har sett starka ut men Tyra och Natta C ser extra heta ut enligt mig.
Namn: Edit Christiernsson
Ålder: 16 år
Nummer: 12
Position: Innermittfältare
Klarar jag mig inte utan: Vänner och träning
Personlig målsättning med säsongen: Utvecklas och bli bättre på alla plan skulle jag säga. Men framför allt bli bättre på att skjuta.
Mina styrkor som fotbollsspelare:
Svårt att säga, men är väl ganska stark i närkamper.
Vilken spelare i laget bör man titta lite extra på?: Skulle nog säga att många i laget kommer vara vassa i år, men Tyra Nordlander gör nog många mål.
| P2014 Träning | 19 maj, 17:00 |
| P2017/2018 Träning | 19 maj, 17:30 |
| P2016/2017 Träning | 19 maj, 17:30 |
| Dam Träning | 19 maj, 18:15 |
| P2015 Mosjö SK Gul (borta) | 20 maj, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera