Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Aspudden-Tellus P2017 Vit
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Aspudden-Tellus P2017 Vit.
P2017 Vit
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Nu har det precis gått ut några viktiga kallelser för kommande aktiviteter.
Terminsavslutning tis 2/12
Vi tänkte ha en annan terminsavslutning i år som vi hoppas killarna kommer uppskatta och som även ger dem chansen att umgås utanför planen. Vi kommer boka spel på Laserdome, återkommer om exakta tider men start ungefär 17.00 som en vanlig träningstid. Det kommer serveras pizza-slice och dricka men de kan behöva äta något stadigare mellis innan.
För att vi ska kunna boka för rätt antal personer behöver ni besvara kallelsen senast nu på söndag 23/11 kl 20.00, sen måste vi boka. Hoppas så många som möjligt kan vara med. Denna aktivitet betalas genom bidrag från föreningen (avslutningsbidrag) samt vår lagkassa.
Träningsmacher tis 23/11
Nu på tisdag har våra kompisar i gul frågat om vi vill spela träningsmatcher mot dem. Vi kommer därför använda träningstiden till det. För att kunna planera lagen mm så stänger kallelsen till den träningen måndag kväll.
Viktigt med varma kläder! Det gick jätte bra att träna ute igår och killarna höll värme, energi och humöret uppe.
Föräldramöte söndag 30/11 kl 17.00
Som vi tidigare gått ut med info om så kommer vi ha föräldramöte i samband med inneträningen söndag 30/11 i ett av omklädningsrummen. Vi kommer gå igenom hur säsongen varit, hur vi tänker oss träningar och nästa säsong samt planering framåt. Det är viktigt att ni försöker prioritera detta så att alla spelare i möjligaste mån är representerade.
Vi kommer fortsätta träna ute tisdagar samt inne söndagar fram tills jullovet. Tisdagarna kan bli inställda med kort varsel om vädret är alltför snöigt.
Det gick som sagt jätte bra i tisdags, en rolig träning med gott humör och bra tempo. Viktigt med varma kläder för att humöret ska hållas uppe!
Påminner om att anmäla till inneträningarna. Det är viktigt för att få en bra balans i hallarna och kunna planera träningen optimalt utifrån det begränsade utrymmet.
Hoppas så många som möjligt kan vara med på detta!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera