Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Aspudden-Tellus P2016 Röd
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Aspudden-Tellus P2016 Röd.
P2016 Röd
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Denna gång är fotbollsutmaningen fokuserad på balans och smidighet. Vissa kanske frågar om dessa saker är viktiga för en fotbollsspelare. Behöver man kunna slå en kullerbytta för att spela fotboll?
Anledningen till att vi prioriterar den här typen av övningar på varje träning, och nu även i fotbollsutmaningen, är att med en god god balans och smidighet kommer kroppskontroll. Och just kroppskontroll är en väldigt viktig egenskap fotboll, andra idrotter och även i lekar utanför idrottens värld.
Vi skulle därför vilja att du som förälder övar extra med ditt barn på just de saker som ni ser i videon. En del killar i laget har svårt för att göra till exempel en kullerbytta. Om han får hjälp att öva på det hemma kommer han också känna sig tryggare att göra det när vi ses på träning. Om det är svårt - börja med att öva balans med ett ben.
En sista uppmaning gällande övningarna i video - det är bättre att göra rätt och långsamt, än att skynda igenom övningen. Då ger det mer, vi lovar.
Ha det toppen i solen!
Länk till Fotbollsutmaningen.
| Träning | 20 maj, 16:30 |
| FC Kungsholmen Röd M (hemma) | 22 maj, 18:00 |
| IF Brommapojkarna P16-5 (hemma) | 23 maj, 15:30 |
| IF Brommapojkarna P16-22 (borta) | 23 maj, 15:30 |
| Träning | 25 maj, 16:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera