Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Aspudden-Tellus P2016 Gul
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Aspudden-Tellus P2016 Gul.
P2016 Gul
Följ oss för uppdateringar
Nu har vi fått tiderna för inomhusträningen på Aspuddens skola. Söndagar kl. 11.45-13.00.
Vi startar nu på söndag med samling kl. 11.45 utanför mellanhallen. Barnen delas upp i de tre salarna.
Salarna ligger längs med Erik Segersälls väg vid skolans skolgård.
Första tillfället är nu på söndag den 10/11.
Viktiga saker att komma ihåg:
- Kom i tid - så ni vet vilken sal ni ska vara i - ledarna kan inte hålla koll på mobil/dörr då träningen väl är igång.
- Bra om barnen är så ombytta som möjligt
- Inomhusskor & benskydd (gärna inomhusfotbollsskor)
- Vattenflaska - som tas med in i salen och ställs undan på direkt till vänster om dörren
- Prata med barnen innan om att det är viktigt att lyssna på ledarna och peppa varandra. Inomhus är det väldigt viktigt att det inte skjuts på bollar hej vilt, de studsar och kan skada kompisar rätt rejält.
- Svara på kallelserna om ni kommer eller inte
Det blir nu så länge vädret tillåter träningar 2 gånger i veckan - onsdagar & söndagar. Krockar det med någon annan aktivitet så är det helt ok att bara vara med på en träning. Det barnen tränar/gör på de andra aktiviteterna är även positivt för fotbollen. Så ingen ska känna press att behöva välja någon sport/aktivitet redan nu!
Lagaktivitet
Den 27/11 kl. 16.45 - 17.40 ska vi köra Laserdome i Örnsberg istället för träning! Men det är en svettig aktivitet det med!
Önskar er en fin start på veckan så ses på vi onsdagsträningen!
| Saltsjöbadens IF Gul (hemma) | 23 aug, 11:30 |
| IFK Lidingö FK 10 (hemma) | 23 aug, 12:45 |
| Tullinge Triangel Pojkar FK 3 (borta) | 23 aug, 16:30 |
| Täby FK 42 (hemma) | 23 aug, 18:00 |
| Gustavsbergs IF FK 3 (borta) | 29 aug, 15:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera