Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Aspudden-Tellus P2014 Röd
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Aspudden-Tellus P2014 Röd.
P2014 Röd
Följ oss för uppdateringar
På förekommen anledning följer här ett förtydligande kring hur kallelser och uttagningar till matcher går till.
1. Vi skickar ut kallelser till matcher
2. Ni svarar JA på alla kallelser där er barn kan vara med, och gärna NEJ där ni vet att ni inte kan vara med
3. Deadline för att svara är ca en vecka innan matchen, fram tills dess går det bra att ändra sitt svar
4. Efter deadline tar vi ut ett lag med max 9 spelare till matcherna och kommunicerar dessa via utskick här på laget.se
5. Om ni skulle få förhinder efter det att ert barn tagits ut, hör av er så snart som möjligt så att vi kan ge platsen till någon annan
6. Endast barn som tagits ut av oss ledare, antingen genom laget.se eller som kommunicerats på annat sätt spelar matchen
7. Alla andra är såklart välkomna att heja och peppa laget från sidan om de vill
Varför gör vi så här?
Vi är 60 barn i laget där intresset för att spela match varierar stort. Vi har ingen möjlighet att kunna kalla 9 barn till match, invänta svar och därefter fylla på med fler barn vid behov. Det skulle blir alltför omständligt, så för för att göra administrationen kring matcher mer hanterbar har vi valt att kalla många spelare till matcherna och därefter göra en slutgiltig uttagning.
Uttagning
Ambitionen är att alla ska få möjlighet att spela lika många hemmamatcher och lika många bortamatcher. Hemmamatcherna är väldigt populära, så jag uppmuntrar alla spelsugna att hänga med på bortamatcher där trycket är betydligt lägre. Utöver detta försöker vi se till så att vi har ett blandat lag som står sig hyfsat jämnt mot motståndarna, det blir mest utvecklande och roligast så.
Kallelser för juni kommer inom kort!
Ledarna
| Värtans IK vit (borta) | 6 jun, 14:00 |
| Träning | 8 jun, 19:00 |
| Träning | 9 jun, 16:30 |
| Träning | 10 jun, 18:15 |
| Träning | 15 jun, 19:00 |
Låter helt rimligt! Vet hur mycket pyssel det är för att alla ska få spela. Snyggt jobbat!
RapporteraRapportera
Tack för informationen! Vi förstår att det är mycket pyssel att få jämn fördelning med matcher till alla barn. Bra jobbat.
RapporteraRapportera