Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Aspudden-Tellus P2013 Blå
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Aspudden-Tellus P2013 Blå.
P2013 Blå
Följ oss för uppdateringar
Hej på er!
Strax dags för ännu en härlig fotbollsträning!
Idag är Mattias Andersson ensam tränare på plats pga sjukdomar/andra åtaganden/arbete för övriga tränare. I vanliga fall brukar vi få bra hjälp av alla snälla föräldrar och idag är det andra ord extra viktigt att Mattias får några till hjälp.
Den här situationen gör det åter igen aktuellt att diskutera vikten av att vi är fler föräldrar som på regelbunden basis kan vara med och styra i träningarna. Med tanke på hur många fotbollssugna ungar vi har i laget är det i längden ohållbart att vara så få som vi är. Även om det bara är varannan vecka du kan vara med så gör det skillnad. Så lägg ett mail till mattiasjalmestal@gmail.com och anmäl ditt deltagande.
Vi vill också informera om att flicklaget står utan tränare efter att John och Mias döttrar valt att pausa fotbollsspelandet. Det gör att alla barnen tränar tillsammans tills att några föräldrar tar över stafettpinnen för det laget.
Ha en superfin träning!
| Djurgårdens IF FF 10 (hemma) | 16 aug, 09:00 |
| Boo FF 14 (hemma) | 16 aug, 10:30 |
| Djurgårdens IF FF 8 (borta) | 23 aug, 11:30 |
| Älvsjö AIK FF Vit, Div 3 (borta) | 23 aug, 13:30 |
| Reymersholms IK 1 (hemma) | 29 aug, 10:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera