Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Aspudden-Tellus F2018 Gul
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Aspudden-Tellus F2018 Gul.
F2018 Gul
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Nu drar äntligen S:t Erikscupen, "Sanktan", igång - seriespelet som vi kommer vara del av varje år från och med nu. Vi har anmält två lag till Sanktan med 13 matcher per lag vilket betyder att vi kommer spela 26 matcher mellan mitten av april och slutet av september. Vi har inte delat upp laget i två, utan tjejerna blir kallade till match med både "lag 1" och "lag 2" så att de får spela med alla lagkompisar. Vi har försökt se till att tjejerna alltid ska ha med sig någon av sina närmsta kompisar i varje match.
Tjejerna blir inte kallade till alla matcher, utan uppdelade för att vi ska ha ungefär 9 spelare per match. Vi räknar med 26 aktiva spelare (de som nu fått kallelser) så varje spelare kommer inte spela match varje helg. Ni har idag fått kallelser (stort tack till våra nya lagledare Elias och Katarina!) till alla era barns matcher fram till sommaren, det är 4-5 matcher per barn. Över hela säsongen kommer vi se till att de blir kallade till lika många matcher. Ni får gärna redan nu gå in och svara ja eller nej till alla vårens matcher men ni kommer också få en påminnelse sex dagar innan match. Sista dag att svara är fyra dagar innan match, därefter kommer vi försöka kalla andra spelare för att fylla ut laget. Det är viktigt att ni svarar på kallelser, oavsett om ni kan komma eller inte, för att underlätta för ledarna med administrationen.
Praktiska saker till matcherna:
- Det är väldigt praktiskt att vi försöker samarbeta kring skjuts till bortamatcherna, som ni kanske ser har vi fått ett gäng som är ganska långt bort. Om ni inte redan är med i WhatsApp-gruppen för föräldrar får ni gärna höra av er så lägger vi till er.
- Tjejerna förväntas ha med benskydd och vattenflaska och kläder efter väder. Matchtröjor och målvaktshandskar ordnar vi.
- På hemmaplan kommer vi behöva hjälp med föräldrar som ställer upp som domare (det betyder i princip bara att visa och instruera). Vi kommer försöka instruera kring vad som gäller men vi är lite beroende av att alla som känner sig någorlunda bekväma med tanken på att döma kan turas om lite under året.
Vi kommer ganska snart kalla till föräldramöte för att ta detta i lite mer detalj - men tills dess: Svara på kallelserna så ses vi på Sanktan! Och hör av er om ni har frågor!
Hälsar ledargänget,
Elias, Joel, Johan, Katarina, Olle, Mats och Mattis
| Ingarö skärgårdscup | 16 aug |
| Boo FF F18:3 (hemma) | 23 aug, 09:00 |
| Boo FF 18:6 röd (borta) | 23 aug, 12:30 |
| Djurgårdens IF FF 3 Röd (borta) | 29 aug, 14:00 |
| Ekerö IK Gul 1 (hemma) | 30 aug, 10:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera