Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Aspudden-Tellus F2014 Röd
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Aspudden-Tellus F2014 Röd.
F2014 Röd
Följ oss för uppdateringar
Hej 👋
Här kommer lite information framåt.
•HÖSTLOVET -
Finns möjlighet att träna för tjejer som vill :)
TISDAG- Aspuddens IP 17:45 - 19:00
SÖNDAG- Inomhusträning i Telfonplanshallen
tillsammans med F14 Gul
•INOMHUSSÄSONGEN 3 nov- 29 mars
Det är ont om tider i inomhushallarna under vintern. Dessa tider ska fördelas mellan alla våra lag i IFK Aspudden-Tellus. Styrelsen gör ett stort jobb med att boka upp så många tider som möjligt, samla in alla lagens önskemål och därefter fördela tiderna så rättvist det går.
Vi har önskat en fast inomhustid i Hägerstenshamnens skola en gång i veckan och väntar på svar och återkommer så snart vi fått bekräftat tid och dag
Utöver det har vi önskat några strötider i större hallar som Vintervikshallen, Liljeholmshallen och Tellusborgshallen. Tyvärr kan dessa bokade tider ibland försvinna eftersom ombokade futsal- och innebandymatcher ibland har företräde.
•UTOMHUSTRÄNINGAR
Vi har önskat att behålla våra utomhustider på Aspuddens IP fram till den 29 mars.
Under vintersäsongen går vi ner till en utomhusträning i veckan, där tisdagar kommer att prioriteras (torsdagar som backup ifall tisdagsvädret sviker)
Vi tränar utomhus så länge vädret tillåter, och när våren närmar sig och förhållandena förbättras ökar vi åter till två utomhusträningar i veckan.
•FUTSAlSERIEN 8 nov - 14 feb
Futsalmatcherna spelas under helger i större inomhushallar och spelas 5 mot 5.
Se till att spelarna har fotbollsskor för inomhus (utan dobbar)
ÖVRIGT-
Vi skickar alltid ut kallelser som vanligt inför träningar och matcher. Vi meddelar ifall det blir ändringar eller nått annat. Har man andra aktiviteter under vintern och vill prioritera det istället så är det förstås helt ok, viktigast att hålla igång på ett eller annat sätt.
// Med vänlig hälsning, Ledarna
| Träning | 6 nov, 17:45 |
| Årsta FF 1 (hemma) | 8 nov, 15:00 |
| Högdalens AIS 1 (borta) | 9 nov, 15:00 |
| Träning | 11 nov, 17:30 |
| Träning | 13 nov, 17:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera