Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Östhammar Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Östhammar Innebandy.
IBK Östhammar
Följ oss för uppdateringar
Hej kommunen öppnar nu hallarna igen för träning för er födda 2005 eller yngre med start imorgon tisdag 26/1 obs. omklädningsrummen kommer att vara stängda.
se mail nedan.
Information till föreningar gällande lättnader i kommunala anläggningar från 25/1 2021
Inkorgen
Kultur & Fritidskontoret
11:46 (för 1 timme sedan)
till liz.husberg@gmail.com, plf@forsmark.vattenfall.se, janssonpatrik0173@gmail.com, borjenilsson45@hotmail.com, peter-fredriksson@telia.com, roslagenstraningsverk@gmail.com, wask@tele2.se, mari.karlsson@ownit.nu, ulrikakar71@gmail.com, lena-e@live.se, mig, persson17770@gmail.com, linkan641@hotmail.com, birgitta.oregrund@telia.com, larsoveolsson49@gmail.com
Information till föreningar i Östhammars kommun
Nu öppnar vi anläggningarna för föreningsdriven träning med barn- och ungdomar födda 2005 och senare
Igår söndag 24/1 beslutades det, att till viss del öppna upp fritidsanläggningar i Östhammars kommun.
Nu när vi öppnar upp anläggningar för efterlängtad idrott och rörelse så är det viktigt att varje lag och förening tar sitt ansvar utifrån de riktlinjer som Folkhälsomyndigheten utfärdat.
Risk- och konsekvensanalys är gjord på fritidsanläggningarna (Sporthall, Simhall, Gymnastiksal och Ishall) vi har avgjort att vi kan öppna, men med restriktioner.
Varje förening och lag ansvarar för att träning sker på ett smittskyddssäkert sätt och att avstånd till varandra följs.
Ungdomars idrottande och rörelse är viktigt. Vi följer utveckling noggrant och förra veckan beslutades det från regeringshåll att Sveriges kommuner kan öppna upp fritidsanläggningar för personer födda 2005 och senare.
Anläggningarna i sig är stora men det finns trånga passager och bi-ytor där trängsel kan uppstå. Därför har vi beslutat att stänga omklädningsrum på samtliga anläggningar. Därför ombeds samtliga utövare att duscha och byta om hemma.
I simhallarna är det av vikt att ha en god hygien innan bad, därför är omklädningsrum/dusch fortsatt öppna där.
Detta gäller:
· Träning endast för deltagare födda 2005 och senare.
· Endast tränare/ledare får medfölja laget/gruppen.
· Om föräldrar skjutsar sina barn till träning sker lämnandet utanför anläggningen.
Det är viktigt att följa maxantalet som satts på respektive anläggning och respektive rum.
· Respektive förening ansvar för god handhygien och tar med egen handsprit.
· Ishallarna öppnas, men även där är omklädningsrummen stängda
· Toaletter är öppna för föreningarna för toalettbesök och handtvätt.
Förhållningsregler på plats
Entrédörren till Sim/sporthallar/Gymnastiksalar/Ishallar hålls låsta. Entrédörren får endast låsas upp av ansvarig ledare.
Ledare får inte släppa in andra lag eller personer än de dom ansvarar för, och heller inte fler personer än vad som tillåts i lokalen enligt skyltning på plats.
Avboka tider som inte används
Du förväntas avboka dina hallbokningar för tider och pass som inte kommer genomföras på anläggningarna.
Du kan avboka genom att skicka mejl till kultur.fritid@osthammar.se
Med vänlig hälsning,
Daniel Andersson
Enhetschef Fritid
Attraktivitetsverksamheten
Sektor Samhälle
------------------------------------------
Östhammars kommun
Klockstapelsgatan 2, Box 66
742 21 Östhammar
0173-86762
daniel.andersson@osthammar.se
www.osthammar.se
https://ines.osthammar.se/globalassets/bilder/nyheter/2018/logotyp_osthammars_kommun_e-postsignatur.png
När du har kontakt med oss på Östhammars kommun via e-post så innebär det att vi behandlar dina personuppgifter. För att läsa mer om hur vi gör det kan du läsa här: http://www.osthammar.se/gdpr
E-mailing Östhammar´s municipality means that we will process your personal data. For more information on how this is performed, please read here: http://www.osthammar.se/gdpr
| Deadline anmälan seriespel 2026/2027 | 14 maj, 12:00 |
| F-09/10 Träning | 19 maj, 18:30 |
| F-11/12 Träning | 19 maj, 18:30 |
| F-09/10 Träning | 21 maj, 08:00 |
| F-11/12 SkolDM | 21 maj, 08:00 |
Tänker ni inte utnyttja eran träningstid behöver jag veta det omgående.
Rapporterakontakta mig på mail eller telefon,
linkan641@hotmail.com
0706790876
Rapportera