Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Lidköping
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Lidköping.
IBK Lidköping
Följ oss för uppdateringar
Idag tisdag den 30 januari blev det klart att Mattias Hasselström från Warberg kommer att förstärka IBK Lidköping säsongen ut ! Så klart en jätteförstärkning för Lidköping i jakten på en kvalplats. Som bekant har Lidköping haft och har fortfarande besvär med skador, framförallt på försvarssidan.
- Vi känner oss skyldiga att se till att vi får de bästa förutsättningarna för att kunna nå en kvalplats och då var ju Mattias (som ju är Lidköpingsbördig) en given kandidat för oss. Mattias valde ju att varva ner inför innevarande säsong men har ändå spelat ca 10 matcher med Warberg IBF (Div 1). Deadline för övergångar är ju den 31 januari så det här var i elfte timmen.
- Främst är vår tanke att Mattias ska spela på backsidan pga skadeläget men han är iofs användbar på alla positioner, säger Jonas Antonsson. Hur som helst är vi glada att Mattias vill ställa upp för sin moderförening och vi är tacksamma mot Warberg för att det löste sig smidigt sätt.
IBK Lidköping hälsar Mattias hjärtligt välkommen hem...om än tillfälligt !!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera