Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Härnösand H1 Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Härnösand H1 Herr.
H1 Herr
Följ oss för uppdateringar
Efter 10-8-förlusten mot Timrå IBC i onsdagskväll väntar nu Gamla Stan IBK i division 1 Norrland redan på lördag i Öbacka Sportcenter. Tränarna i IBK Härnösand ser fram emot den utmaningen.
- Ska bli spännande att möta Gamla stan som är ett bra bollspelande lag, etablerat i division 1 och som brukar hamna på övre halvan av tabellen. Så vi förväntar oss att möta ett topplag. Jag tror att det kommer att bli en välspelad match med två lag som vill spela innebandy, säger Björn Wallman.
I onsdags blev det alltså förlust mot Timrå IBC med 10-8 i ett spännande länsderby. Där matchen svängde målmässigt.
- Det är en jämn match som böljar. Sedan blir matchen sönderryckt av utvisningar. Timrå är effektivare för dagen och det fäller avgörande i matchen, säger Micke Eriksson.
En tung inledning fick ni med underläge 5-1. Vad bidrog till detta tycker du?
- Vi gör lite enkla misstag och bjuder på lite som vi blir sraffade på. Sedan höjer vi oss rejält i andra perioden och visar vårt rätta ansikte och kommer ikapp dem. Sedan kommer det utvisningar och misstag som blir dyrbara för oss i andra och tredje perioden, säger Micke Eriksson.
Vad är det spelmässigt som gör att ni höjer er och kommer tillbaka till 5-5?
- Vi är jätteduktig i powerplay i denna match så det är en sak. En detalj i spelet som jag är mycket nöjd med och håller hög kvalité. Fem mot fem hade mer att önska, säger Eriksson.
Trots att IBK Härnösand hade 7-6-ledning så blev det förlust med 10-8 och Micke Eriksson vet vilka faktorer som blev matchavgörande.
- .Det blir några missar av oss där helt enkelt. Det är två väldigt jämna lag och hemmaplan är en faktor. Sedan är vi fullt medveten att vi är nykomlingar i serien och Timrå vann division 1. Att vi nu tävlar mot dem trots att vi har svackor i matchen tycker jag är starkt av oss. Det är ingen stor sak att förlora mot Timrå borta. Vi kommer att ta revansch mot dem när vi spelar i Öbacka Sportcenter.
Inför Timrå var det ett långt uppehåll, men nu väntar match redan på lördag när Gamla Stan kommer på besök till Härnösand. Det är något som tränarna ser positivt på.
- Jag tror att det är bra. Vi var på gång innan uppehållet och tror att när vi kommer igång igen, får upp farten och känna att vi måste knyta nävarna igen, så känns det bra att det är match igen redan på lördag, säger Björn Wallman.
Gamla Stan är placerad på fjärde plats i tabellen på 14 poäng och ni finns på sjunde plats med nio poäng. Hur ser du på mötet med tanke på tabellplaceringarna?
- Med lite tur så har vi legat före Gamla Stan, men det går fort i innebandy. Tre mål går fort att hämta in och snabbt att förlora en ledning, det såg vi senast mot Timrå. Därför kan det gå hur som helst i jämna matcher. Små saker som faller avgörande. Nu känner vi att vi vill ha revansch efter mötet mot Timrå och varför inte ta ut det till helgen, säger Wallman.
Vad vet ni om Gamla Stan om ni tänker rent spelmässigt?
- Vi har spelat mot dem för två år sedan och tycker att de var ett duktig innebandylag med kloka spelare, bollskickliga och svårt att ta av dem bollen. Det gäller att de får ta dåliga avslut och ställa på dem, säger Wallman
| Träning | 14 maj, 12:50 |
| Träning | 18 maj, 18:50 |
| Träning | 21 maj, 18:50 |
| Träning | 25 maj, 18:50 |
| Lagjobb - Flytta åt Intersport | 26 maj, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera