Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Härnösand H1 Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Härnösand H1 Herr.
H1 Herr
Följ oss för uppdateringar
Det blev en uddamålsförslut för Div III laget i herrserien. Hemmalaget började bra och ledde med 2-0 efter första perioden. Njutånger sköt väldigt mycket under samma period men hade svårt att träffa mål. Och de bollar som gick på mål stoppades av hemmalagets utmärkte målvakt som gjorde flera fina räddningar under matchen.
Under andra perioden ökade IBC Hernösand på till 4-1 och sedan vände matchen. Njutånger kröp närmare och när andra perioden blåstes av var resultatet 4-4. I tredje perioden tog det lång tid innan något mål föll. Och der var IBC Hernösand som tog ledningen med 5-4. Det hjälpte dock inte, eftersom Njuntånger både kvitterade och tog ledningen sedan man börjat träffa målet bättre. En ledning man behöll matchen ut. Njutångers store härförare var David Norberg, med ett förflutet i IBC Hernösand.
Det blir till att ta nya tag inför den svåra bortamatchen mot Söderhamnslaget Håsta, nästa helg i en serie som ser ut att bli otroligt jämn.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera