Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Härnösand
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Härnösand.
IBK Härnösand
Följ oss för uppdateringar
Kenneth Näslund blir ny ansvarig tränare för herrarna i IBC Hernösand. Bosse Fredriksson kommer att assistera och sköta om teoridelen. Jan-Arne Bäckström blir lagledare.
Vi kan konstatera att det blir en mycket bra konstellation med Bosse och Kenneth. Kenneth är skolledare och har bland annat varit ansvarig för Idrottsgymnasiet i Härnösand. Det var han som såg till att det blev en innebandyinriktning på skolan i Härnösand. Han har tidigare tränat lag inom idrotterna fotboll, ishockey och innebandy. Har själv utövat ishockey och tennis.
I och med arbetet på gymnasiet så har Kenneth skaffat sig kunskaper om idrott, inte minst genom utbildningar på Bosön.
Bosse som vi blev bekanta med under fjolåret har själv spelat innebandy i högsta serien. Han har en mycket stor kunskap när det gäller innebandy och är förbundsutbildare på högsta nivån när det handlar om Bul.
Inom IBC Hernösand är vi mycket glada över denna lösning som vi tror kommer att höja vårt spel till en högre nivå. Det kommer att kallas till ett spelamöte under vecka 32. Vi återkommer med exakt tid senare.
Vi kan däremot redan nu säga att spelarna i division III och division II kommer att träna tillsammans.
| H1 Herr Träning | 8 jun, 18:50 |
| H1 Herr Träning | 11 jun, 18:50 |
| H1 Herr Träning | 15 jun, 18:50 |
| H1 Herr Lagjobb plant | 16 jun, 18:00 |
| H1 Herr Lagjobb plant | 17 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera