Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Lidköping Dam A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Lidköping Dam A.
Dam A
Följ oss för uppdateringar
Det blev ingen revansch mot Fristad.
Slutresultatet stannade vid 0-7. Ändå var målvakten, Evelina Svensson, en av de bättre i hemmalaget.
Men Fristad hade utvecklat sitt spel betydligt sedan vi mötte dem senast i Fristad. Något vi påpekade efter matchen men som en mycket fåordig och inte alls pratvillig ledare i Fristad, Micael Svensson, inte alls höll med om. - Bra? Vi var betydligt bättre hemma, va den enda kommentaren från honom efter matchen.
Nåväl. Ibland stöter man på människor som har fullt upp med sitt och inte bryr sig om vad andra tycker. Vi ledare i IBK Lidköping var i alla fall överens om att vi mötte ett bättre lag i Lidköping än i Fristad. Vi önskar all lycka till Fristad tjejerna i sin fortsatta kamp om seriesegern.
För egen del så är det bara att lägga denna matchen åt sidan och blicka framåt mot nästa. Kommande helg är vi spellediga. Men helgen därpå så beger vi oss till Öxabäck för att möta Tygriket igen. Vi har sex matcher kvar och av dem ska vi ta poäng i minst fyra. Det är vårt mål.
En eloge till de tjejer som spelade dubbla matcher idag. Ni jobbade förtjänstfullt och vek aldrig ner er.
Pris till matchens lirare i hemmalaget gick till Ellen Svensson.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera