Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Lidköping Dam A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Lidköping Dam A.
Dam A
Följ oss för uppdateringar
Söndagen den 24 januari så kommer Fristad GoIf på besök till Idrottens Hus. Matchen spelas kl. 16:00 i A-Hallen.
Fristad som vi själva tippade som ett topplag före säsongen startade. Och det tipset har fallit väl ut. Laget ligger i och för sig på en fjärde plats i tabellen men har bara två poäng upp till laget som leder.
Då kanske man på förhand tror att det kommer bli en mycket svår motståndare som vi ställs mot. Och det stämmer om man tittar på tabellplaceringen. Men vi var med bra i matchen i Fristad och gav dem då ingen ro.
Efter första perioden så var ställningen 1-1 och efter den andra så var underläget "bara" 1-3 och vi skapade fortfarande chanser.
1-4 och 1-5 kom sen redan i den tredje periodens första minut vilket givetvis var mycket tungt. Men vi bet ihop och höll i alla fall tätt de resterande 19 minutrarna.
Truppen har ändrats in i det sista på grund av sena sjukdomar så hur vi spelar bestäms först på matchdagen.
Saknade på grund av sjukdomar är Josefin Gustavsen, Sara Magnusson och Kajsa Jansen. Lina Beijer och Ebba Lidholm studerar på annan ort så vi får se hur ofta de kan träna och vara tillgängliga till spel framöver. Assisterande/spelande tränare Ellen Svensson tar över kaptensbindeln från Ebba och Therese Svensson går in som vice Kapten.
Vi hoppas på bra publikstöd och en riktigt underhållande match!
Vällkomna!!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera