Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Lidköping Dam A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Lidköping Dam A.
Dam A
Följ oss för uppdateringar
Tranemo IBK - IBK Lidköping 2-4 (1-2,0-0,1-2)
Tranemo är alltid en lurig motståndare då man aldrig riktigt vet hur de ska spela. Denna gången gissade vi dock rätt och hade stor nytta av det under matchens gång då vi förberett oss på just detta under veckan.
Matchtempot va dock väldigt lågt då bollen studsade väldigt mycket på underlaget och va svår att få kontroll på. Detta gällde dock båda lagen vilket bidrog till ett väldigt lågt tempo. Dock skulle vi dominera bollinnehavet kraftigt och vi spelade stundtals riktigt fin innebandy under den första perioden. Ett av säsongens snyggaste mål hittills skulle vi också få se i den första perioden. Sandra Knookala skickade iväg en till synes ganska taskig passning diagonalt över planen mot Rebecka Valdermarsson. Bollen kom på halvvolley och Rebecka vevade till direkt på vinst eller förlust. Vilken vinst det blev! Målvakten helt tagen på sängen fick se bollen leta sig in i bortre hörnet och förvånade men mycket glada miner dök upp på bortalagets ansikten. Inte minst hos målskytten Rebecka. 1-0. Nu dominerade vi händelserna kraftigt och tillät inte Tranemo att göra någonting konstruktivt med bollen. 2-0 kom då inte som någon överraskning. Josefin Gustavsen sköt bollen på en motståndare och bollen letade sig in bakom hemmamålisen. Ett snöpligt självmål och givetvis en moralsänkare hos Tranemo. Resten av perioden blev något jämnare. Tranemo reducerade till och med då vi helt tappade tempo och koncentration i slutet av perioden. Mycket onödigt då det bara återstod 5 sekunder. 2-1. Perioden dock till oss spelmässigt och målmässigt.
Andra perioden blev inte alls som vi tänkt oss. Vi tillät motståndaren att skjuta i bra lägen utan att täcka skott eller att försöka störa. En återigen storspelande Sara Hermansson såg till att Lidköpingslaget fortfarande va i ledning efter andra perioden som slutade mållös. Ingenting fungerade under perioden och tur va väl att Tranemo inte tog vara på sina chanser. Vi hade dåligt fokus och såg väldigt rädda ut på planen. Perioden helt jämn spelmässigt men något mer målchanser för Tranemo.
I periodpausen fick vi tränare resonera lite med laget. Varför såg vi paralyserade ut? Vi leder matchen och behöver inte göra mer mål egentligen. Vi fokuserade helt på försvarsspelet i taktiksnacket inför tredje perioden och struntade i anfallsspelet. Detta skulle ge effekt då vi helt plötsligt dominerade spelet igen i denna sista period. Inställning och fokus va tillbaka och målen trillade in därefter. 1-3 och 1-4 avgjorde givetvis matchen i detta skede. Ellen Svensson visade att hon är en av seriens snabbaste spelare då hon skapade yta för sig själv bakom Tranemoförsvararna genom snabba sidledsförflyttningar. Båda målen ganska lika varandra och Ellen givetvis lättad att sätta två i den viktiga sista perioden. Detta skulle visa sig vara helt matchavgörande då Tranemo chansade med hög press och att dumpa boll mot kassen. Eftersom detta va en mycket viktig match för båda lagen då man slåss om samma plats i serien blev det nu väldigt nervöst. Många enkla misstag började uppdagas hos Lidköpingstjejerna då tröttheten smög sig på och nervösa blickar riktades mot matchklockan. Vi slet hårt i vårt defensiva arbete hela perioden och höll undan. En av säsongens viktigaste segrar och så skön den va.
Beröm till hela laget för försvarsinsatsen över hela banan. Ett extra plus till den defensive giganten i denna match Jonna Hasselgren. Även vår målvakt för dagen, Sarah Hermansson, visade storspel då matchen stod och vägde.
Poäng:
Rebecka Valdermarsson 1+0, Ellen Svensson 2+0, Sandra Knookala 0+2, Mathilda Ajnestål 0+1
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera