Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Lidköping Dam A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Lidköping Dam A.
Dam A
Följ oss för uppdateringar
I veckan så blev det klart att Falunspelaren Cajsa Hansson blev klar för IBK Lidköping. Vi lovade ju att ta reda på lite mer vad det är för tjej som ansluter till laget så vi ställde lite blandade frågor till henne för att få svar.
Men innan vi hör vad hon vet om Lidköping så undrar vi vad som tog henne hit?
- Anledningen till flytten är att min sambo fick kontrakt med Villa Lidköping. Men det var ett gemensamt beslut att prova på något nytt.
Hur kom du då i kontakt med IBK Lidköping?
- Klubben hörde av sig till mig och visade intresse när det var klart att vi skulle flytta hit.
Hur gick dina tankar om ditt fortsatta Innebandyspelande den dag ni bestämt er för att flytta?- Jag funderade lite fram och tillbaka först på om jag skulle spela eller inte. Men intresset fanns där hela tiden så i slutändan kunde jag inte hålla mig.
Då så. Nu vet vi vad som tog henne till Sveriges medelpunkt som fostrat kändisar som Anders Järryd, Linda Sundblad och Kjell Hedvall. Men vad vet hon då mer om Lidköping med omnejd. Här följer några frågor med snabbsvar.
Vad är det för styre i Lidköping? Rött eller blått?
- Där måste jag nog passa.
Okej. En lite lättare fråga då. Vad heter det kända Slottet på Kållandsö, strax utanför Lidköping?
- Läcköslott.
Rätt där. Vad heter den stora byggnaden som står mitt på torget då?
Rådhuset... tror jag.
Helt rätt. En svårare fråga nu. Har Lidköping ett McDonalds?
- Ja.
Hur många SM Guld har Villa Lidköping tagit?
- Tyvärr inget men det hoppas jag blir ändring på denna säsong.
Där är du i gott sällskap Cajsa. Vad kallas Lidan, som rinner genom Lidköping, med ett annat ord då?
- Älven.
Det var gott kunnande om Lidköping tycker vi. Vi går vidare med lite andra frågor. Om du uppskattar, hur många procent av din tid tas upp av innebandyn?
- Måste jag räkna..? Hahaha!
Vad gillar du att fylla den övriga tiden med då?
- Umgås med släkt och vänner.
Hur ser du på kommande säsong. Vet du något alls om laget eller serien?
- Jag måste erkänna att jag har lite dålig koll på serien. Men det jag sett av laget så gillar jag energin i tjejerna.
Hur ser du på din roll i laget? Vad kan du tillföra tror du?
- Svår fråga med tanke på att jag inte tränat så många gånger med laget. Men rutin kan jag nog tillföra.
Lite väl blygt svar tycker vi allt. ;-) Vi har tre lag runt omkring Lidköping som idag ligger i Division 1 och inom 8 mils resväg. Lockerud, Vänersborg och Fröjered (Tidaholml). Vad tror du Lidköping har för chanser att även de få upp ett lag i division 1? Vad tror du krävs?
- Vi har ett ganska ungt och lovande lag så jag tror att vi har goda chanser till avancemang. Får vi bara ihop spelet och känslan på plan så kan vi gå långt.
Hur känns kroppen? Får vi se Cajsa i seriepremiären den 23:e?
- Kroppen känns okej så det hoppas jag.
Nu till avdelningen Antingen Eller. Du får två alternativ och måste välja ett av dem. Ett enkelt sätt att måla upp en bild av dig. så vi kör Thai eller Pizza? - Thai. Eric Saade eller Justin Bieber? - Eric Saade. Innebandy eller Bandy? - Spela Innebandy och titta på Bandy. Solsidan eller Criminal Minds? Criminal Minds. Pop Corn eller Chips? - Pop Corn. Liseberg eller Gröna Lund? - Var senast på Gröna Lund så jag säger det. Sol och bada eller Snö och skidor? - Där kan jag inte välja. Kjol eller Byxa? - Byxa. Hund eller Katt? - Katt. Kaffe eller Te? - Kaffe.
Det gick ju bra. Vi avslutar denna invecklade intervju med att du beskriver dig själv med fem ord. - Glad, energisk, envis, social och ödmjuk.
Nu hoppas vi att alla som tagit del av detta känner att dom fått ett lite bättre grepp om vem Cajsa Hansson är. Resten får man sedan själva ta reda på. Och efter som Cajsa själv beskriver sig som en ödmjuk person så finns det säkert inga dumma frågor att ställa.
Vi hälsar så än en gång Cajsa Välkommen till vårt lag och förening och hoppas att hon kommer att trivas både på och utanför planen.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera