Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Lidköping Dam A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Lidköping Dam A.
Dam A
Följ oss för uppdateringar
En match som kändes oviss från början med tanke på resultatet i höstas (knapp seger med 3-2). Att det var första matchen efter en juletid med lite mindre träning än normalt gör väl inte matchen mindre oviss.
Men när matchen började så kändes det bättre (mindre ovisst).
Vi går runt på två femmor hela matchen och framför allt så behåller vi fokus hela matchen. Trots den ganska stora segern så var inte Tibro på något sätt ofarliga. Målvakts-Erika gjorde en hel del kvallitets räddningar trots att hon periodvis hade mindre att göra, vilket var mycket glädjande.
Poängbäst för dagen var Erica Andersson (3+3) och Amanda Reinhardt (2+4) med 6 poäng. Snäppet bättre än Anna Lidholm med 5 poäng (2+3). Sedan kan det kännas lite dumt att inte nämna Rebecka som gör tre strutar och när gjorde vår lagkapten Soffan två mål i en match senast? Vi hade hela åtta olika målskyttar idag vilket får skrivas ner under termen: bredd!
Man kan väl avsluta det hela med att säga att vi tränare var nöjda och att det var den största segern i år :-)
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera