Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Husum HK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Husum HK.
Husum Hockey
Följ oss för uppdateringar
1992 tvålade Husum Hockey dit Modo i DM final och så här skriver Pär Hägglund i dagens ÖA, DM-finaler vi minns – publikfesten, Foppas comeback och kalabaliken i Husum.
Högst upp på Per Hägglunds lista;
1. Husum Hockey-Modo Hockey 11–9 (1992)
I mina ögon DM-finalens moder, och även då var Peter Forsberg med. Liksom Markus Näslund, Andreas Salomonsson, Lasse Byström, Miloslav Horava, Martin Hostak och många andra Modogiganter. Ja, Mattias Timander lirade också, men i Husum.
Huvudrollen stals dock av Johan Hellström som var het som ett strykjärn, körde över allt och alla, retade gallfeber på far och son Forsberg, Peter och Kent, och naturligtvis avgjorde han finalen också. Han samlade också ihop till två mål och tre assist.
Husum fick starta med en 3–0-ledning och chockade elitserielaget genom att göra tre snabba mål i inledningen av den första perioden.
Modo kom dock i kapp och förbi genom ett par mål av både Forsberg och Näslund innan Johan Hellström kvitterade i matchens sista sekund.
Sedan blev det förlängning 2x5 minuter och då slog Hellström till igen innan Modobekantingen Henrik Gradin gjorde 11–9 för Husum.
Johan Hellström var glad, hemmapubliken överlycklig och Kent Forsberg var rasande. Så här sa han till ÖA efter matchen.
– Johan skulle ha matchstraff när han med en ful armbågstackling skickade ner Andreas Salomonsson på isen. Jag fick lugna ner mina spelare i båset, som ville in och göra upp med Johan, sa Kent Forsberg.
Det hade nog Johan Hellström inte haft något emot...
– Den där matchen glömmer man inte. Det var ett jäkla liv, minns Johan.
Källa på statistiken: Modohjerta.se
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera